Koniec roku sprzyja podsumowaniom. Oto pierwsze z podsumowań.
Według Goodreads w 2014 r. przeczytałam 54 książki (w tym komiksy). W praktyce przeczytałam znacznie więcej, różnych komiksów. Zazwyczaj czytam ciągiem, i nie rozdrabniam się na ocenianie poszczególnych tomów. Zobacz pełną listę książek przeczytanych w 2014 r.
Zdecydowana większość książek (34) była wypożyczona z biblioteki, a zaledwie...
Blog o książkach. Różne gatunki, różne kraje, różni autorzy.
środa, 31 grudnia 2014
poniedziałek, 29 grudnia 2014
Tłumaczenia
Masz znajomych na świecie i zastanawiasz się jakie książki polskich autorów polecić im do przeczytania? Nie wiesz co zostało wydane w innych językach? Już wkrótce znajdziesz odpowiedzi na te pytania na blogu.
Na Różne Czytanie tworzę listę książek przetłumaczonych na inne języki i/lub książek o Polsce napisanych w obcych językach.
Zaczęłam od języków indonezyjskiego i japońskiego, ale z biegiem...
sobota, 27 grudnia 2014
Polska animacja w Japonii
Jeszcze tylko przez dwa tygodnie w Muzeum Sztuki Współczesnej w mieście Hayama (prefektura Kanagawa) potrwa wystawa Animacje Europy Wschodniej: twórcy w Polsce, Czechach i Chorwacji. Polskę reprezentuje Łódź i tamtejszy Se-ma-for.
Wystawie towarzyszą wykłady, pokazy filmowe oraz ostatniego dnia, 12 stycznia 2015 r., sympozjum. Wykład na sympozjum wygłosi Witold Giersz, reżyser m.in. filmu pełnometrażowego...
piątek, 26 grudnia 2014
Mikołajkowo dla dzieci
Grudniowe wyzwanie Na co dzień i od święta dotyczyło Mikołajek. Mikołaj miał być bohaterem jednej książki, natomiast drugiej - autorem.
Wybrałam dwie książki: Kaktus na parapecie Magdaleny Zarębskiej oraz Bajki dla Idy Mikołaja Łozińskiego. Pierwsza jest dedykowana siostrzeńcowi autorki, druga została stworzona z myślą o bratanicy autora. ...
środa, 24 grudnia 2014
Wesołego!
Wesołych świąt Bożego Narodzenia.
Wesołych świąt narodzenia Mitry.
Wesołych ... (tu wpisz nazwę obchodzonego święta).
Udanej zabawy i wypoczynku.
Osobom świętującym Boże Narodzenie proponuję tą oto listę świątecznych piosenek i kolęd ze świata....
sobota, 20 grudnia 2014
Buszowanie po bibliotece
Lubisz buszować po bibliotece? Ja tak. Ba, uwielbiam przechadzać się między regałami i patrzeć co kryje się na półkach. A jak do tego znajdę coś, czego się nie spodziewałam (a znajdę na pewno) jestem w siódmym niebie.
Pewnie dlatego zgłosiłam się do kolejnego wyzwania, tym razem poświęconego... bibliotekom, nie książkom. Zapisałam się na anglojęzycznym blogu, i tam też zamieściłam post wyjaśniający...
czwartek, 18 grudnia 2014
Czas prezentów
Grudzień (żeby tylko) to czas kiedy przeróżne sklepy prześcigają się w wymyślaniu czego to kto nie potrzebuje jako prezent świąteczny.
Zazwyczaj, tak jak np. Merlin tworzą listy prezentów podzielone ze względu na płeć i wiek. Książki proponowane przez Merlin dla pań to poradniki związane z kuchnią lub ubraniami, albo miłostki. Biografia Romy Ligockiej jest wyjątkiem. Dla panów książki są bardziej...
środa, 17 grudnia 2014
Współczesne oblicze polskiej kultury dziecięcej
W zaciszu wolskiej biblioteki dla dzieci i młodzieży odbyło się dzisiaj spotkanie pt. Współczesne oblicze polskiej kultury dziecięcej. Portal MiMamo.pl przeprowadził badania dotyczące oferty kulturalnej dla dzieci w wieku 2-12 lat, i jej postrzegania. Kulturę dla dzieci oceniali zarówno rodzice, jak i pracownicy instytucji kultury.
...
wtorek, 16 grudnia 2014
Afrykańska elektronika
16:51
Napisany przez Kama
2014, opowiadania, Polska, przeczytane, recenzja, wyzwania, z biblioteki
Skomentuj
Afrykańska elektronika to tytuł zbioru czterech opowiadań o polskich emigrantach w Wielkiej Brytanii autorstwa Jana Krasnowolskiego. Opowiadań w których wydarzenia nadnaturalne mieszają się z rzeczywistością. Tworzy się z tego w sumie urban fantasy o emigrantach.
Książka jest promowana jako przykład lad lit, literatury męskiej. Tym bardziej po nią sięgnęłam, zgodnie z wyznawaną przeze mnie zasadą...
poniedziałek, 15 grudnia 2014
Zielone żagle złudzeń
Zielone żagle złudzeń to tytuł antologii opowiadań łotewskich z 1984 r. Antologia autorów dwudziestowiecznych, urodzonych między 1910 a 1941 r. Nie ma w opowiadaniach wspólnego motywu, czy tematyki. Ot, po prostu (?) opowiadania mówiące o życiu i ludziach. ...
niedziela, 14 grudnia 2014
Fantastyczny BookRage
12:26
Napisany przez Kama
2014, BookRage, e-booki, Polska, strony internetowe, Ukraina, USA
Skomentuj
Fantastyczny Bookrage za ponad jeden dzień dobiegnie końca. Jeśli masz ochotę na klasykę lub nowe fantastyczne historie, kupuj póki czas. Książki do kupienia na stronie BookRage.org.
Każdy, niezależnie od ceny jaką zapłaci, dostanie następujące książki:
Dom wschodzącego słońca Aleksandry Janusz (Polska)
W czwartym wymiarze Antoniego Lange (Polska, 1862-1929) zbiór opowiadań po raz pierwszy...
sobota, 13 grudnia 2014
Statystyki kłamią? Ile osób czyta?
Badania Biblioteki Narodowej o stanie czytelnictwa w Polsce w 2012 r. były wielokrotnie cytowane w różnych mediach, czy przez różne osoby. Niestety, to nie przełożyło się na świadomość tego, co dokładnie było w raporcie. Najczęściej ludzie zatrzymują się na tym, że 60% Polaków w ciągu roku nie przeczytało ani jednej książki (szeroko zdefiniowanej).
Czy autor książek ma prawo wypowiadać się na temat...
niedziela, 7 grudnia 2014
W mojej biblioteczce (5)
10:06
Napisany przez Kama
do przeczytania, historia, Indonezja, Polska, w mojej biblioteczce
Skomentuj

Wśród książek historycznych jest jedna seria, którą szczególnie lubię. Historia państw świata w XX i XXI wieku prezentuje dzieje najnowsze poszczególnych krajów, zwłaszcza po drugiej wojnie światowej. Książki w serii są kompendium wiedzy o zjawiskach, procesach, wydarzeniach politycznych, gospodarczych...
sobota, 6 grudnia 2014
Grudniowy stosik
Grudzień to czas kończenia wyzwań czytelniczych zaciągniętych na początku 2014 r. Kilka wyzwań kończę, inne niedawno zaczęłam. Grudzień więc pęka w szwach od wyzwań i postanowień. I od książek.
Zdarza mi się czytać kilka książek na raz. Oto lista książek, które zaczęłam czytać jakiś czas temu.
Egipcjanin Sinuhe - Mika Waltari. Wybrana w ramach listopadowego wyzwania Na co dzień i od święta....
piątek, 5 grudnia 2014
Mitologia indyjska
Wierzenia Indii są skomplikowane nie tylko ze względu na długą historię wielkiego kraju. Wielokrotnie różne systemy religijne lub filozoficzne przenikały się nawzajem. Książka Marty Jakimowicz-Shah i Andrzeja Jakimowicza Mitologia indyjska próbuje uporządkować wiedzę o religiach Indii....
czwartek, 4 grudnia 2014
Na co dzień i od święta listopad 2014 - podsumowanie
08:27
Napisany przez Kama
2014, Australia, Kanada, Polska, przeczytane, statystyka, wyzwania
3 komentarze
Listopadowe wyzwanie polegało na przeczytaniu książek zmarłych autorów. Przeczytałyśmy ogółem 7 książek, z literatury polskiej i zagranicznej. Opisy książek i fragmenty recenzji pochodzą z blogów* wymienionych czytelników.
Uczestniczki wyzwania przeczytały książki następujących polskich autorów: Joanny Chmielewskiej, Idy Fink, Stefanii Grodzieńskiej i Janusza Makarczyka; kanadyjskiej pisarki Lucy...
środa, 3 grudnia 2014
Dookoła świata: od A do Z 2015 - wyzwanie
Dookoła świata: Od A do Z to wyzwanie które początkowo stworzyłam na 2014 r. na swoim anglojęzycznym blogu. Zmieniłam nieco zasady.
Zasady:
przeczytaj minimum 12 książek* w ciągu 2015 r.;
autorami pochodzącymi z określonych krajów uporządkowanych alfabetycznie (od A do Z) według nazw w ich lokalnych/oficjalnych/urzędowych językach;
kraje będą ogłaszane drugiego dnia każdego miesiąca;
ostateczny...
wtorek, 2 grudnia 2014
Czytelnicze podsumowanie listopada 2014
W listopadzie 2014 r. przeczytałam 5 książek, w wersji papierowej lub elektronicznej. Trzy z nich były polskich autorów, w tym dwa były zbiorkami opowiadań, a jedna - zbiorkiem wierszy.
Wśród dwóch zagranicznych książek jedna była e-bookiem, w języku angielskim.
Listopad 2014 r. był pierwszym miesiącem trwania mojego wyzwania Na co dzień i od święta. Wyznaczyłam sobie do przeczytania dwie książki,...
poniedziałek, 1 grudnia 2014
Na co dzień i od święta - grudzień 2014
Oto drugi miesiąc wyzwania Na co dzień i od święta. W listopadzie czytaliśmy książki zmarłych autorów. Jeśli chcesz dołączyć do wyzwania, wciąż możesz to zrobić.
Jakie święto obchodzimy w grudniu 2014? Mikołajki.
Dlatego też w tym miesiącu czytamy:
dla poziomów 0 i 1 (6 i 12 książek) - książkę (książki) w której jednym z głównych bohaterów jest Mikołaj.
dla poziomów 2 i wyżej (24-24 książek) dodatkowo...
niedziela, 30 listopada 2014
Płeć i wybory czytelnicze
Znajoma z bloga Myśli i słowa wiatrem niesione zwróciła uwagę na infografikę zrobioną przez Goodreads. Infografikę dotyczącą preferencji czytelniczych ze względu na płeć.
Wybrano
40.000 najaktywniejszych członków strony, po równo kobiet i mężczyzn
spośród 25 milionów użytkowników (na koniec 2013 r.).
Kilka wybranych statystyk z infografiki:
średnia ocena przeczytanych książek ogółem (dla wszystkich...
sobota, 29 listopada 2014
Teraz czytam
Zazwyczaj czytam kilka książek na raz. Niektóre odkładam na dłuższy czas, na wpół przeczytane, w oczekiwaniu na odpowiedni nastrój.
Obecnie czytam te książki:
Egipcjanin Sinuhe Miki Waltari. Historia życia tebańskiego lekarza Sinuhe spisywana na starość na wygnaniu. Czytana w ramach listopadowego wyzwania Na co dzień i od święta.
Obca Diany Gabaldon. Pierwszy tom serii Outlander. Angielska pielęgniarka...
czwartek, 27 listopada 2014
Historie kamienicy Jakobiana
09:30
Napisany przez Kama
2014, adaptacja filmowa, Egipt, postacie LGBT, przeczytane, recenzja, z biblioteki
4 komentarze
Kamienica Jakobiana w Kairze od momentu swego powstania w 1937 do dziś była świadkiem wielu historii, dramatów swoich mieszkańców. Alaa Al Aswany pokazuje czytelnikowi historię kilku mieszkańców, ich przeplatające się losy, oraz przez pryzmat ich doświadczeń sytuację w Egipcie w roku 1990. Ale i wcześniejsza historia przebija z kart tej książki.
Bohaterowie pochodzą z różnych warstw społecznych:...
środa, 26 listopada 2014
W mojej biblioteczce (4)

Praca niniejsza powstała w związku z prowadzonymi od ponad pół wieku badaniami autora nad dziejami kultury muzycznej na ziemiach polskich (w granicach przedrozbiorowych) w XIX i XX wieku i obejmuje biografie muzyków, którzy czynni byli od 1795 r. Oprócz haseł biograficznych w słowniku znalazły się...
środa, 19 listopada 2014
Egipcjanin Sinuhe

Tylko dla siebie samego piszę te słowa i w tym różnie się, jak sądzę, od wszystkich innych pisarzy, zarówno w czasach minionych jak i przyszłych. Gdyż to, co we wszystkich czasach pisano, pisano albo dla bogów, albo dla ludzi. Chcę bowiem także i faraonów zaliczać do ludzi, jako że są tacy jak i my...
wtorek, 18 listopada 2014
Co sądzę o Żabce?
Żabka oraz kieszonkowe tragedie Stefanii Grodzieńskiej to książka zapewne już ci znana z cytatów: opowiadania W moim rodzinnym mieście (fragment) oraz Krytyk i minister (całość).
Jest to zbiór krótkich i zabawnych (a nawet prześmiewczych) opowiadań, oraz jednego dłuższego opowiadania o miłości - Ja i Ty...
poniedziałek, 17 listopada 2014
BookRage: QuickRage
Akcję BookRage już przedstawiałam na blogu. Polega na kupnie pakietu e-booków za wybraną przez siebie kwotę. Autorzy BookRage stworzyli nową akcję - QuickRage. W jej ramach przez tydzień będzie można kupić książki nie-beletrystyczne.
W przypadku QuickRage, podobnie jak BookRage, zapłacenie ceny powyżej średniej ceny pakietu pozwala na odblokowanie dodatkowych książek. Ale jest też zmiana. Jeśli...
niedziela, 16 listopada 2014
Amazońskie ceny
Korzystasz z Amazona? Ja wielokrotnie korzystałam, z amerykańskiego, brytyjskiego czy (najczęściej) japońskiego. Korzystałam też z Marketplace, kupowałam książki czy płyty u innych sprzedawców. A teraz...
Wszystko zaczęło się na Goodreads, portalu społecznościowego dla czytelników z całego świata. W jednej z moich grup wkrótce zacznie się grupowe czytanie Outlander (Obca), Diany Gabaldon. Myślałam...
piątek, 14 listopada 2014
Gorzka sól

Nastały czasy rzeczywiście ciężkie, ale teraz ten malutki światek mojego dzieciństwa wspominam z jakimś melancholijnym wzruszeniem, jako coś pięknego: zakurzone podwórze, w kącie smrodliwy śmietnik, wypłowiała wstążka w warkoczyku Herminy, babskie plotki i sprzeczki, zasadnicze męskie rozmowy, szare...
wtorek, 11 listopada 2014
O Polsce... książki

Z okazji 11 listopada, Dnia Niepodległości Polski garść książek (zapowiedzi i nowości), które mogą zainteresować nie tylko fanów historii. Opracowane na podstawie premier sklepu Merlin.pl.
W służbie Polsce
Tytuł: W służbie Polsce. Wspomnienia żołnierza i państwowca z lat 1914-1947.
Autor: ...
poniedziałek, 10 listopada 2014
Pop! Festival niedziela
Niedziela, 9 października to trzeci i ostatni dzień festiwalu popkulturowego w Warszawie poświęconego kryminałom. W piątek mnie nie było ze względu na udział w konferencji CopyCamp 2014. Zachęcam do przeczytania relacji z sobotniego Pop! Festival.
Niedzielną wizytę na festiwalu zaczęłam dopiero od dyskusji o zbrodni przyszłości. Według zapowiedzi dyskusja miała być prowadzona w składzie: Jakub Ćwiek...
niedziela, 9 listopada 2014
Pop! Festival sobota
Moja wizyta na Pop! Festivalu była krótsza... Wyszłam z mieszanymi uczuciami... Byłam zadowolona pokazem filmu Parker, który wcale nie był głównym punktem mojego zainteresowania. Wyszłam zawiedziona dyskusją poprzedzającą film, czy nieusatysfakcjonowana galą na której ogłoszono nominacje.
Gaja Grzegorzewska, autorka kryminałów m.in. ostatnio Betonowego pałacu, rozmawiała na scenie ze swoim kumplem,...
sobota, 8 listopada 2014
CopyCamp 2014 dzień 2
CopyCamp 2014 to międzynarodowa konferencja poświęcona społecznym aspektom prawa autorskiego. Odbyła się w dniach 6 i 7 listopada br. w warszawskim kinie Praga. Obejmowała warsztaty i wykłady, odbywające się na raz w dwóch salach. Trzeba było coś wybrać. Czy czytałaś/czytałeś już relację z pierwszego dnia konferencji?
Gwiazda drugiego dni, Birgitta Jónsdóttir, islandzka poetka i liderka Partii Piratów...
piątek, 7 listopada 2014
CopyCamp 2014 dzień 1

Fot. Rafał Nowak na licencji CC BY-SA 3.0 PL.
Są pisarze, którzy od pierwszego do ostatniego słowa... monologu potrafią oczarować publiczność. Do takich osób niewątpliwie należy Cory Doctorow, kanadyjski pisarz science-fiction i zwolennik Creative Commons. Niedawno, w ramach BookRage CopyCamp2014...
czwartek, 6 listopada 2014
Długi weekend pełen wrażeń
Międzynarodowa Konferencja CopyCamp 2014: Społeczne aspekty prawa autorskiego idealnie wstrzeliła się w termin... Do 12 listopada 2014 trwają społeczne konsultacje dotyczące projektu zmiany "ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych". Projekt ten wprowadza m.in. tantiemy za wypożyczanie książek z biblioteki.
Planuję wypowiedzieć się w tej kwestii po wzięciu udziału w CopyCamp 2014 (w dniach...
środa, 5 listopada 2014
Groźny Book Rage
Nowy pakiet BookRage powrócił 2 listopada! BookRage czyli sam(a) decydujesz ile płacisz za pakiet ebooków.
Z okazji Halloween, Zaduszek i Dziadów mamy dla was przerażający pakiet
- od klasycznej gotyckiej opowieści ("Carmilla" Sheridana LeFanu) i
przedwojennych nawiedzonych pociągów (nowele Stefana Grabińskiego)
poprzez grozę okopów Pierwszej Wojny Światowej ("Na ziemi niczyjej" Anny
Brzezińskiej...
wtorek, 4 listopada 2014
Taka wola Nieba...

Cesarz Chin sprawował władzę zgodnie z wolą Niebios... Niebiosami twardą ręką rządził Tian, ostatni starożytny bóg... Sprzeciwić mu się oznaczało wyrok śmierci... Tymczasem cesarz z dynastii Shang (1600 - 1046 p.n.e.) postanowił ująć się za swoimi ludźmi, wyzyskiwanymi przez bogów, i wypowiedzieć...
poniedziałek, 3 listopada 2014
Krytyk i minister
- Co sądzicie o nowej powieści Zbysława Szproty? - spytał minister.
- Nową powieść Szproty uważam za dobrą, ministrze - odpowiedział krytyk.
Minister pokręcił głową.
- To jest, w pewnym sensie dobrą - poprawił się krytyk.
Minister pokręcił głową.
- W pewnym sensie dobra, to znaczy dobra dla wąskiej grupy kawiarnianych intelektualistów.
Minister pokręcił głową.
- Raczej dla publiczności o niewybrednym...
niedziela, 2 listopada 2014
Rynek książki w Polsce i na świecie
IPA (International Publishers Association) to międzynarodowe stowarzyszenie wydawców, zrzeszające organizacje z około 50 krajów, w tym z Polski. Czemu może zainteresować czytelników? Chociażby dlatego, że publikują dane o rynku książki w krajach członkowskich.
IPA porównała dane o rynku książki z 40 krajów. Największy rynek książki jest w: USA, liczy sobie 27,4 mld euro (przy ok. 316 mln mieszkańców)....
sobota, 1 listopada 2014
Na co dzień i od święta - listopad 2014
Na co dzień i od święta to wyzwanie czytelnicze inspirowane kalendarzem. Potrwa rok, do końca października 2015. Jeśli chcesz dołączyć do wyzwania, możesz to wciąż zrobić. Umieść swoje zgłoszenie, podając wybrany poziom, w komentarzu oraz link do bloga lub półeczki na stronie społecznościowej, np. Goodreads lub Lubimy Czytać.
Poniżej zasady wyzwania na miesiąc listopad 2014.
Początek listopada...
czwartek, 30 października 2014
Myszy, miłość i Atlantyda
09:53
Napisany przez Kama
2014, fantastyka, komiksy, oparte na faktach, poezja, Polska, przeczytane, recenzja, USA, Węgry, z biblioteki
Skomentuj

Ostatnio przeczytałam komiks z USA o Holokauście, polskie wiersze o miłości oraz węgierskie opowiadania z połowy XIX w.
Polska
Nie przepadam zazwyczaj za tematami romantycznymi i historiami o miłości. Po tomik (głownie) poezji o miłości sięgnęłam z zupełnie innych przyczyn, głównie dlatego, że była...
środa, 29 października 2014
Goodreads
Goodreads to międzynarodowa strona dla miłośników książek, podobna nieco do Lubimy Czytać. Główna różnice między nimi to: brak artykułów i wiadomości w GR oraz nastawienie na książki w różnych językach, z różnych krajów.
Treść
Całą treść portalu generują użytkownicy, czy to w formie recenzji, czy wypowiedzi w grupach, osobnych forach tematycznych. I recenzje i dyskusje toczone są w różnych językach,...
poniedziałek, 27 października 2014
Historia psiej kupy
13:11
Napisany przez Kama
2014, adaptacja filmowa, dla dzieci, Korea Południowa, recenzja, z biblioteki
Skomentuj

Psia kupa Kwon Jeong-saenga to klasyka południowokoreańskiej literatury dziecięcej, od 1969 bawiąca i wychowująca kolejne pokolenia. W tym samym roku książka otrzymała nagrodę w dziedzinie literatury dziecięcej miesięcznika "Edukacja chrześcijańska".
Polskie wydanie zostało opracowane na podstawie...
niedziela, 26 października 2014
Rekomendacje w LC
O Lubimy Czytać już pisałam, ale chciałabym raz jeszcze wrócić do tematu rekomendacji. "Pobawiłam się" trochę nimi... Oto zapis skutków dostosowania rekomendacji do czytelnika.
Danie jednej gwiazdki książkom, których nie chcę czytać nic nie zmieniło, mimo dwóch dni czekania (podobno w nocy jest aktualizacja). Nie pozostało mi więc nic innego jak usunięcie książek z rekomendacji. Wybrałam opcję "usuń...
sobota, 25 października 2014
Problemat Czelawy

Problemat Czelawy to nowela Stefana Grabińskiego (1887 - 1936), polskiego pisarza grozy. Opowiada historię Wandy, żony profesora psychiatrii - Stanisława Czelawy, która zwraca się do lekarza z nietypowym problemem. Nocami nawiedza ją dziwny człowiek w łachmanach, podobny do śpiącego obok niej męża.
Problemat...
piątek, 24 października 2014
Conrad Festival w Krakowie
Jeśli jeszcze nie masz pomysłu na spędzenie weekendu, może wybierzesz się do Krakowa?
Do 26 października odbywa się tam Conrad Festival, festiwal literatury światowej.
Jest to już szósta edycja Festiwalu, odbywająca się pod tytułem „Wspólne światy”. Tym razem
w gronie pisarzy, filozofów,
reżyserów, artystów wizualnych odbędą się dyskusje o relacjach
łączących literaturę z rzeczywistością...
czwartek, 23 października 2014
Na co dzień i od święta - wyzwanie czytelnicze 2014/2015
Zachęcam wszystkich czytających często, jak i tych rzadziej do podjęcia wyzwania czytelniczego "Na co dzień i od święta". Pojedynczo lub w grupach. Zachęć swoich znajomych, także tych nieczytających. Każdy pretekst do czytania jest dobry. Czytaj co chcesz - książki, komiksy, tomiki poezji itd.
Każdego miesiąca, od listopada 2014 do końca października 2015 będę publikować zadania czytelnicze....
środa, 22 października 2014
Psia kupa

Bryłka ziemi, która wylegiwała się w koleinie na drodze, zerkała na kupę z uśmiechem.
- A ty, z czego się śmiejesz? - spytała zaczepnie rozzłoszczona psia kupa.
- Bo jak cię nazwać, jeśli nie kupą? Jesteś kupą, psią kupą! Najbrudniejszą spośród kup!
- Łee - załkała psia kupa.
Minął jakiś czas.
- Psia...
wtorek, 21 października 2014
Lubimy Czytać
Lubimy Czytać to polski portal społecznościowy dla miłośników książek. Chcesz wiedzieć co czytają twoi znajomi? Chcesz zapisać swoją listę książek? Chcesz znaleźć książki dla siebie? Chcesz porozmawiać z miłośnikami książek? Lubimy Czytać pozwala zrobić ci to wszystko... i jeszcze parę rzeczy.
Koniec reklamy, czas na fakty...
poniedziałek, 20 października 2014
Miłość wśród książek
Fatin Shidqia to zwyciężczyni pierwszej serii indonezyjskiej wersji The X Factor. Jej debiutancki singiel Aku Memilih Setia (Wybieram lojalność) ukazał się w maju 2013 r.
Zachecam do obejrzenia teledysku Fatin Shidqia - Aku Memilih Setia.
Jak Ci się podoba piosenka i teledysk?...
niedziela, 19 października 2014
Gabryella na dwa głosy

Circulus vitiozus (Krakowiak na dwa głosy)
On. Wezmę świecę, i latarnię i głownię z komina,
Pójdę szukać, czy jest w świecie poczciwa dziewczyna.
Ona. Wezmę księżyc, wezmę gwiazdy, wezmę jasne słońce,
Może znajdę w którym chłopcu serce kochające.
On. Toć szukałem, i patrzyłem i wiem teraz o tem,
Że...
sobota, 18 października 2014
Tarzan, Matołek i inni
09:00
Napisany przez Kama
do przeczytania, e-booki, komiksy, strony internetowe, wolny dostęp
Skomentuj
Polona, portal Biblioteki Narodowej dający cyfrowy dostęp do jej zbiorów, ma też coś dla miłośników komiksów. Albo też dla miłośników kulturalnej historii Polski.
Są to skany książki Adama Ruska pt. Tarzan, Matołek i inni: Cykliczne historyjki obrazkowe w Polsce w latach 1919-1939.
Książki:
Leksykon polskich bohaterów i serii komiksowych (Biblioteka Narodowa, 2007)
Od rozrywki do ideowego zaangażowania:...
piątek, 17 października 2014
W trakcie: 2014 Full House Reading Challenge
Jedno z wyzwań czytelniczych w których biorę udział to 2014 Full House Challenge. W ramach wyzwania należy przeczytać do 31 grudnia br. 25 dowolnych książek na poniższe tematy:
Z lokalnej biblioteki
Jak dotąd najlepsza książka 2014
Ze swojej listy życzeń
Akcja osadzona w innym kraju
Opublikowana w 2014
Temat lub kwestia które uważasz za ważne
Miejsce, które chciał(a)byś odwiedzić
Tajemnica...
czwartek, 16 października 2014
Opowieść ocalałego czyli Maus tom 1
Czytając wstęp do polskiego wydania Mausa (tom 1), komiksu będącego zapiskiem wspomnień Władka Szpigelmana, polskiego żyda* ocalałego z Zagłady, dokonanym przez jego syna Arta, rysownika, moją uwagę przykuł poniższy fragment:
Czy można opowiedzieć historię Holocaustu w komiksie? Czy będzie miało to swoje uzasadnienie i sens? A może opowiadana rzeczywistość okaże się zbyt złożona dla popularnego...
środa, 15 października 2014
BookRage
BookRage.org to polska strona sprzedająca e-booki po polsku. Od sklepów internetowych różni się tym, że jednorazowo oferuje konkretny pakiet książek do zakupienia, w cenie wyznaczonej przez kupującego. Za zestaw książek, dostępnych jedynie przez 2 tygodnie, można zapłacić już złotówkę. Ale, jeśli zapłaci się więcej niż średnia wpłata, można dostać dodatkową książkę lub kilka książek (w zależności...
wtorek, 14 października 2014
W biblioteczce (3)

Silas Corey. Detektyw. Szpieg. Zabójca. Bohater czy łotr, to zależy od pracodawcy...
Paryż, 1917. W bezlitosnej walce stoją naprzeciw siebie premier Joseph Caillaux oraz były premier i zarazem opozycjonista, George Clemenceau. Wydaje się on być gotów na wszystko by zniszczyć Caillaux, swojego zaprzysięgłego...
poniedziałek, 13 października 2014
Żabka

Zbliżała się godzina występu.
— Bardzo państwa przepraszam, niestety muszę się już przebierać — powiedziałam — ale proszę mi wierzyć, że nie spodziewałam się wcale zastać tu tyle serca i pamięci.
— O, to jeszcze nic, pół miasta wybiera się na pogawędkę z panią!
— Wszyscy tu panią pamiętają, jakżeby!...
niedziela, 12 października 2014
A w nowozelandzkich bibliotekach...
Zachęcam do obejrzenia teledysku Librarian nowozelandzkiego zespołu Haunted Love. Zabawny przewodnik po tym jak nie należy się zachowywać w bibliotece...
Znasz inne piosenki lub teledyski o bibliotekach lub bibliotekarzach?...
sobota, 11 października 2014
W biblioteczce (2)
11:15
Napisany przez Kama
2014, dla młodzieży, Indonezja, książki za granicą, oparte na faktach, przeczytane, w mojej biblioteczce
Skomentuj
Dowiedziałam się o tej książce przypadkiem. Chciałam przeczytać jakąś książkę z porządnym wątkiem miłosnym. Chciałam poćwiczyć czytanie po indonezyjsku, a wątek miłosny wydawał się łatwy do ogarnięcia.
Google wśród wyników wyszukiwania wypluło rekomendacje tej książki dla nastolatków. Jest to pamietnik Indi, nastoletniej Indonezyjki chorej na skoliozę, której radość życia przywraca 22-letni Mika,...
piątek, 10 października 2014
Fikcja historyczna
Szukając inspiracji do jednego z jeszcze nieukończonych wyzwań czytelniczych (polecam też wpis o ukończonych wyzwaniach) odnośnie beletrystyki osadzonej w realiach historycznych postanowiłam się spytać znajomych z forum co polecają.
Był dodatkowy haczyk: coś "nowego" (bez lektur szkolnych, które już znam), brak książek autorów z USA i Wielkiej Brytanii oraz brak książek odnoszących się do historii...
czwartek, 9 października 2014
Wyzwania czytelnicze
Rok 2014 jest dla mnie rokiem w którym podjęłam wiele wyzwań czytelniczych. Wyzwania, które dały mi motywację do czytania różnorodnych książek, lub pozwoliły zatopić się w lekturze tego co i tak najczęściej czytam. Poniżej lista wyzwań, które pomyślnie ukończyłam, wraz z listą lektur. Niektóre książki czytałam w ramach dwóch wyzwań na raz. Praktycznie wszystkie książki wypożyczyłam w osiedlowych...
środa, 8 października 2014
W biblioteczce (1)

Moje półki skrywają wiele książek, i jeszcze więcej tajemnic i niespodzianek. Co jakiś czas, przy porządkowaniu, odkrywam ze zdziwieniem "O! Ja mam coś takiego? I jeszcze nie czytałam?!" lub "O! Zupełnie o tym zapomniałam!" Zamiast tego wypożyczam lub kupuję kolejne książki... Też tak masz?
Oto jedna...
poniedziałek, 6 października 2014
W kamienicy Jakobiana

Prawdę powiedziawszy, niepowodzenia inżyniera Zakiego ad-Dassukiego w życiu zawodowym nie zostały spowodowane jedynie ciągiem wydarzeń związanym z wybuchem rewolucji; były raczej naturalną konsekwencją braku poważnych ambicji i zapału do pracy, a także... obsesyjnego uzależnienia od seksu. Można powiedzieć,...
niedziela, 5 października 2014
Dlaczego lubię kupować książki w analogowych księgarniach?

Księgarnia w Tokio © 2011 Kama
Nie mam zamiaru komentować tutaj aroganckiego felietonu Macieja Nowaka pod tym samym tytułem... Kto jest zainteresowany może przeczytać w Gazecie Wyborczej i wyciągnąć wnioski.
To będzie spojrzenie klienta księgarni stacjonarnych i internetowych na te pierwsze....
sobota, 4 października 2014
Pożyczone do przeczytania (1)

Przede mną rośnie stosik książek do przeczytania. Nie mogłam się jednak powstrzymać od pożyczenia kolejnych. To chyba uzależnienie. Tak, jestem uzależniona od czytania.
Od znajomego pożyczyłam dwa tomy komiksu Maus. Opowieść ocalałego Arta Spiegelmana.
Historia oparta jest na prawdziwych...
piątek, 3 października 2014
Dziewicze poczęcie Buddy

Królowa Maja poszła do swych komnat, aby oddać się medytacji. Zasnąwszy, ujrzała jak czterej Wielcy Monarchowie unieśli ją w Himalaje. Wykąpali ją w stawie i ułożyli na złotym łożu stojącym na szczycie srebrnej góry. Potem od północnej strony nadszedł bodhisattwa w kształcie słonia, który trzymał...
czwartek, 2 października 2014
Co ja robię tu?
Zapalonym czytelnikiem jestem od dawna. Tak głoszą rodzinne legendy, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Przez czytanie po ciemku, z latarką pod kołdrą, dorobiłam się okularów. Próby oderwania mnie od książki, gdy jakaś mnie wciągnie, mogą się skończyć tragicznie.
Książki
Przez ostatni rok czytam głównie po polsku, książki wydane w Polsce. Z bibliotek lub swoich starych zbiorów....