Blog o książkach. Różne gatunki, różne kraje, różni autorzy.

czwartek, 6 listopada 2014

Długi weekend pełen wrażeń

07:00 Napisany przez Kama , , Skomentuj
Międzynarodowa Konferencja CopyCamp 2014: Społeczne aspekty prawa autorskiego idealnie wstrzeliła się w termin... Do 12 listopada 2014 trwają społeczne konsultacje dotyczące projektu zmiany "ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych". Projekt ten wprowadza m.in. tantiemy za wypożyczanie książek z biblioteki. Planuję wypowiedzieć się w tej kwestii po wzięciu udziału w CopyCamp 2014 (w dniach 6 i 7 listopada br.)

W programie m.in. warsztaty z prawa autorskiego, wykłady o prawie autorskim w innych krajach czy "piractwie". Jeśli nie możesz wziąć udziału w konferencji, nie bój się, nadal będziesz wiedzieć co się działo, czy co było powiedziane. Wszystkie wykłady będą nagrywane i udostępnione na stronie copycamp.pl. Zobacz pełny program konferencji.

Ale to nie koniec wydarzeń w ten weekend w Warszawie.


W dniach 7 - 9 listopada 2014 odbywa się Pop! Festival Neo-noir w popkulturze w kinie Iluzjon. Książki przeplatają się w nim z filmami.

W programie znalazły się dawno nieprzywoływane klasyki neo noir m.in.: „Widmo”, „Harry Angel” czy „Incepcja”.
Na ekranie kinowym zadebiutują także mroczne produkcje telewizyjne. Prawdziwą niespodzianką będzie premierowy pokaz fragmentów ekranizacji powieści Zygmunta Miłoszewskiego „Ziarno prawdy”, która do kin wejdzie dopiero w styczniu 2015 roku.
Dla tropicieli nowych technologii i fanów doskonałego obrazu organizatorzy przygotowali z kolei coś wyjątkowego – po raz pierwszy w Polsce zostaną wyświetlone filmy w formacie 4K. W tej odsłonie zostaną wyemitowane m.in.: „Spiderman”, „Taksówkarz”, „Elizjum” czy „Pamięć absolutna”.
 
Opuszczę niestety w piątkowy wieczór:
 • 17.00 - 20.00 Bo to zła kobieta była – kanon kobiecy w literackim kryminale od heroiny przez femme fatale po seryjna zabójczynię. 
 • 20.00 – 21.00 Skrojone z fikcji – rzecz o tym jak literatura kryminalna rzuciła cień na modę i styl ubierania się pokoleń. 
 • 21.00 – 22.00  Gdy rzeczywistość przerasta fikcję – opowieść o tym jak silnie prawdziwe zdarzenia oddziałują na wyobraźnię twórców. Jak ważny jest research i czy zaskakuje on czasami twórców fikcji, zmuszając do zmian fabularnych. 

Sobotnie przedpołudnie jest dla starszych dzieci dzięki Noir w bajkach (9.30 - 12.00) gry i zabawy przybliżające dzieciom zasady pisania czarnych kryminałów.

Mnie w sobotę interesują:
 • 14.00 – 15.00 Najkrwawsze z mrocznych – czyli włoskie "czarne komiksy" (fumetti neri) jako noir wynaturzony.
 • 17.15 – 20.30 Prawdziwy kanon kryminału – W Polsce żyjemy w przekonaniu, że „czarny kryminał” to Hammett, Chandler, James M. Cain. Gaja Grzegorzewska wyprowadzi was z błędu, opowiadając o pisarzach w Polsce zapomnianych, albo wręcz nieznanych.
 • 21.00 – 21.45 Ogłoszenie nominacji nagrody literackiej dla najlepszej popowej powieści polskiej roku. Ogłoszenie wyników w kwietniu 2015 r.
W niedzielę natomiast ostrzę sobie zęby na:
 • 12.30 – 14.30 – Zakazane imperium, Detektyw, Banshee czyli neo noir w telewizji – Seriale dziś biją rekordy popularności, ale mało kto zastanawia się jak długą drogę seriale policyjne i detektywistyczne przeszły od poczciwego „Kojaka” czy „Colombo” po „Detektywa”. O przemianach w serialach kryminalnych.
 • 15.30 – 19.15 Nowa Fantastyka Przedstawia: Zbrodnie przyszłość - Czołowi autorzy polskiej fantastyki, będą opowiadać wam o tym jak fantastyka przewidziała rozwój sztuki zbrodni…
 • 19.30 – 21.15 Polski kryminał XXI wieku - dyskusja.Najlepsi polscy autorzy kryminałów będą próbowali odpowiedzieć na pytanie: czy nasz kryminał jest skandynawski, czy jest brytyjski a może amerykański? Dlaczego dziennikarze wciąż uwielbiają porównywać polskich pisarzy do zagranicznych? Czy etykietka „polski Nesbo” to wyróżnienie czy przekleństwo? A przede wszystkim – dokąd zmierza nasza literatura kryminalna.
 • 20.45 – 21.15 Premierowy pokaz fragmentów Ziarna prawdy. Reż. Borys Lankosz. Sceny komentuje Zygmunt Miłoszewski (autor powieści, scenarzysta filmu). Niestety, będę musiała skrócić pobyt na dyskusji. 
 • 21.30 – 23.15 Pokaz filmu Drogówka
Zobacz szczegółowy program festiwalu. Poszczególne seanse (i powiązane z nimi wykłady lub dyskusje) kosztują 13 zł. Część spotkań jest darmowa. Na spotkania w Małej Czarnej warto zarezerwować sobie miejsce.

Weźmiesz udział w CopyCamp 2014 lub Pop! Festival? 

0 komentarze:

Prześlij komentarz