Blog o książkach. Różne gatunki, różne kraje, różni autorzy.

środa, 7 października 2015

Stosik październikowy

Stosik powraca. :D W październiku głównie czytam książki związane z wyzwaniami. Nadrabiam zaległości związane z wyzwaniem Na co dzień i od święta. To już ostatni miesiąc, więc następnej szansy nie będzie. ;) Będą też książki do wyzwania Dookoła świata od A do Z. Ale i będą książki, które od tak sobie czytam. Więcej, niż jest na zdjęciu, bo zaczęłam czytać e-booki.

Zastanawiam się kiedy znajdę czas na te wszystkie książki. 

Stosiki będą teraz inaczej wyglądać, mam nadzieję, że zmiana przypadnie ci do gustu, mimo dłuższego postu.

Zapraszam do dyskusji o książkach.


Teraz czytam

Demon ruchu - Stanisław Grabiński (Polska). Darmowy e-book z opowiadaniami ściągnięty (legalnie!) z sieci wieki temu... O Grabińskim pisałam nieco przy okazji Problematu Czelawy. O książce z pewnością napiszę, bo jest ciekawa. O autorze pewnie też, bo podoba mi się jego twórczość do tej pory.

Dlaczego wybrałam tę książkę: bo warto znać polską klasykę zamiast zachwycać się cudzą, zresztą temat kolei i powieści grozy jest dobrym połączeniem (nie, nie ma takich scen jak wchodzenie oknami do pociągu, bo nie ma miejsca... to trochę inna groza. Poniekąd.)

To nie jest zdjęcie tej wersji, którą czytam. Moja wersja jest jakaś dziwna, bo nie do końca jest to wersja rozszerzona (dodatkowe 1 z 2 opowiadań). 


 
Ulicznice - Marija Knežević (Serbia)

Tomik poezji serbskiej poetki nominowany do gdańskiej nagrody Europejski Poeta Wolności. Jak możesz się domyślić, w wierszach jednym z tematów jest wolność. Ale są też rzeczy (i to dosłownie!) i sprawy codzienne. Jak na razie (jestem w połowie) jest ciekawie.

Dlaczego wybrałam tę książkę: bo poezji serbskiej jeszcze nie czytałam, bo porusza temat wolności. I dlatego, że spodobało mi się podejście poetki do życia już na pierwszej stronie. Znalezione podczas przeglądania półek z poezją w bibliotece.Romowie przewodnik. Historia i kultura. pod red. Agnieszki Caban i Grzegorza Kondrasiuka (Polska)

Książka i e-book wydane przez Radomskie Stowarzyszenie Romów Romano Waśt - Pomocna Dłoń to zbiór artykułów dotyczących historii i kultury (zwłaszcza polskich) Romów (Cyganów).

Dlaczego wybrałam tę książkę: bo pozwoli mi usystematyzować wiedzę nt. Romów. Po porażce z beletrystyką do kwietniowego wyzwania Na co dzień i od święta stwierdziłam, że jednak ta pozycja będzie lepsza. Sulejman II Wspaniały - Jerzy S. Łątka (Polska)

Książka poświęcona postaci osmańskiego padyszacha Sulejmana Wspaniałego, ostatnio znanego polskim widzom z tureckiego serialu Wspaniałe stulecie emitowanego przez TVP1.

O książce już wspominałam przy okazji Biedronkowych promocji. Miała być dla mamy, ale jeszcze się nie złożyło. ;)

 

Do przeczytaniaPtaszek, dzwonek i ja. Dzieła wybrane - Misuzu Kaneko (Japonia)

Tomik poezji jednej z najwybitniejszych poetek japońskich XX w.
(1903-1930). Wersja dwujęzyczna.

Dlaczego wybrałam tę książkę: 1. bo nie znam jej poezji, 2. bo jest to wydanie dwujęzyczne. Znalezione podczas przeglądania półek z poezją w bibliotece.
Kroki w nieznane. Almanach fantastyki X (2014).

W teorii najlepsze zagraniczne opowiadania sf i fantasy (z kilku krajów świata, dominują opowiadania anglosaskie). Nie mam jednak zamiaru czytać całości.

Dlaczego wybrałam tę książkę: Bo jest w niej parę opowiadań, które chcę przeczytać do Fantastycznych historii świata.

Rok przestępny - Jan Karczewski (Polska)

Międzywojenna powieść fantastyczno-polityczna. W wyniku kryzysu parlamentarnego jedynym wyjściem okazało się obsadzenie stanowiska prezydenta przez elektryczny automat.

Dlaczego wybrałam tę książkę: bo fantastyka i polityka jak najbardziej do siebie pasują, a okres międzywojenny lubię. Mam ostatnio coraz większą ochotę na odkopywanie z zapomnienia polskich autorów fantastycznych. No i spełnia wymogi stawiane czerwcowemu wyzwaniu Na co dzień i od święta.Opowieści z Wilżyńskiej Doliny - Anna Brzezińska (Polska)

Antologia opowiadań jednej z najpopularniejszych polskich autorek fantasy.

Dlaczego wybrałam tę książkę: bo już nie pamiętam czy czytałam wcześniej jej twórczość. Zwróciłam na nią uwagę już przy słowiańskim wyzwaniu (czerwiec, reguły wyżej) i pasuje do lipcowego wyzwania Na co dzień i od święta.

Kraina chichów - Jonathan Carroll (USA)

Pierwsza powieść autora i prawdopodobnie najbardziej znana. Próba napisania biografii autora książek dla dzieci otworzy nowy rozdział w życiu Tomasza Abbey, wykładowcy literatury angielskiej.

Dlaczego wybrałam tę książkę: Omawiana była podczas Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece fantastycznej. Niestety z pewnych względów nie mogłam uczestniczyć w DKK, więc jeszcze jej nie przeczytałam. Ma niski priorytet, ale prawdopodobnie zostanie częścią wyzwania Fantastyczne historie świata.Golem - Isaac Bashevis Singer

Legenda o ulepionym z gliny Golemie, który według ludowej tradycji żydowskiej został w sposób magiczny powołany do życia, by bronić prześladowanych Żydów.Wydanie dwujęzyczne polsko-angielskie.

Dlaczego wybrałam tę książkę: bo jestem ciekawa kolejnej fantastyki wykorzystującej moty golema. Książka spełnia wymagania wrześniowego wyzwania Na co dzień i od święta (żydowski autor).
W cieniu drzewa granatu - Tariq Ali (Wielka Brytania)

Grenada, rok 1499. Jiménez de Cisneros, bezwzględny arcybiskup Toledo i zagorzały orędownik rekonkwisty i inkwizycji, obsesyjnie dąży do całkowitego usunięcia muzułmanów z Hiszpanii i wymazania kultury mauretańskiej z historii chrześcijańskiej Europy.

Dlaczego wybrałam tę książkę: bo lubię powieści historyczne i dotyka bolesnych problemów, które nadal są aktualne. Jednocześnie spełnia wymagania październikowego wyzwania Na co dzień i od święta. Zabójstwa proroków - Mehmet Murat Somer (Turcja)

Bohater, który na własną rękę rozpoczyna śledztwo w sprawie serii zabójstw, jest doskonale wykształconym, świetnie zbudowanym i pociągającym transwestytą, który umie cieszyć się życiem i w razie potrzeby potrafi uwieść każdego.

Dlaczego wybrałam tę książkę: bo uwiódł mnie opis na okładce (cytat wyżej). Poza tym spełnia wymagania październikowego wyzwania Dookoła świata: od A do Z. Znalezione podczas przeglądania półek w bibliotece.Noc jest dziewicą - Jaime Bayly (Peru)

Czy można być gejem i być szczęśliwym w Limie? Głównym bohaterem jest Gabriel, gwiazda peruwiańskiej telewizji, bohater tysiąca plotek, syn dewotki i konserwatysty.

Dlaczego wybrałam tę książkę: Bo nie jest to realizm magiczny, który stał się głównym nurtem literatury Ameryki Łacińskiej, a który mnie osobiście bardzo zniechęca do sięgania po książki z tego rejonu. Bo czuję potrzebę częstszego czytania literatury, gdzie bohaterami są osoby nie-hetero. Znalezione podczas przeglądania półek w bibliotece.Roseanna -  Maj Sjöwall i Per Wahlöö (Szwecja)

Pierwszy z kryminałów z Martinem Beckiem, komisarzem wydziału zabójstw sztokholmskiej policji.

Dlaczego wybrałam tę książkę: bo główny bohater jest pracoholikiem, co sprawia, że pasuje do mojego sierpniowego wyzwania Na co dzień i od święta.

Misja w Iraku - Wiesław Adamski (Polska)

Zapiski oficera wydziału prasowego dot. misji w Iraku w 2005 r.

Dlaczego wybrałam tę książkę: bo spełnia wymagania do sierpniowego wyzwania Na co dzień i od święta (Wojsko Polskie).


Wyjątkowy nauczyciel szkolenia XXII wieku - Mateusz Grzesiak (Polska)

Próba stworzenia nowych standardów nauczania. Owoc blisko dwudziestu lat pracy autora.

Dlaczego wybrałam tę książkę: bo chcę się dokształcić, a przy okazji książka spełnia wymagania do październikowego wyzwania Na co dzień i od święta (nauczyciele).
Jakie masz plany czytelnicze na październik?Znasz którąś z tych książek?

2 komentarze:

 1. Jak to możliwe, że słyszałam tylko o jednej z tych książek? :o

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niech zgadnę - Roseanna? ;)
   Wytłumaczenie "jak to możliwe" jest bardzo proste. To nie są "mainstreamowe" książki, nie miały odpowiedniego rozgłosu/reklamy. Mnóstwo blogerów szaleje za nowościami, a to są książki stare. Może bo buszowanie bezpośrednio po półkach bibliotecznych i wybieranie książek na tej podstawie nie cieszy się zbytnią popularnością...

   Poza tym, jak np. pisano w badaniach o czytelnictwie Biblioteki Narodowej (te od 58% Polaków nie czyta) panuje duże rozdrobnienie czytanych książek. Najpopularniejsze książki (podawane przez respondentów) były czytane chyba przez jakieś 40 osób.

   Zapraszam do wzięcia udziału w drugiej odsłonie wyzwania Na co dzień i od święta, która zacznie się już w grudniu. Na pewno będziesz miała możliwość poznania wielu ciekawych książek.

   Pozdrawiam.

   Usuń