Blog o książkach. Różne gatunki, różne kraje, różni autorzy.

wtorek, 20 października 2015

Historycznie... poniekąd

Trzy książki polskich autorów, związane z historią mniej lub bardziej. Książki przeczytane do wyzwania Na co dzień i od święta i bez powodu, ale jednocześnie biorące udział w wyzwaniu Polacy nie gęsi III.O Sulejmanie

"Ludzka" i beletrystyczna historia Sulejmana ujęta w sposób tematyczny. Mam problem z oceną tej książki. Jest zbyt słaba jak na Bellonę (to w ogóle miało korektę?!), kolejna książka Bellony która mnie zawiodła. Plusem jest, że autor sięgnął po tureckie źródła i pokazał jak Turcy widzą Sulejmana oraz pokazał próbkę jego poezji.

Nie wiem czy książka spełni pokładane w niej nadzieję (czyli, że zostanie przeczytana :P). Czy mogę polecić? Tylko jeśli ktoś naprawdę chce się dowiedzieć czegoś więcej o Sulejmanie. Jest nowsze wydanie, ale z tego co czytałam ono też nie przeszło korekty.

Moja ocena: 5,5/10.

Tytuł: Sulejman II Wspaniały. Zdobywca, władca, reformator.
Autor: Jerzy S. Łątka

Wydawnictwo: Bellona
Wydanie: II poprawione, 2004
 ISBN: 978-83-11-13937-4


O Iraku

W ramach sierpniowego wyzwania Na co dzień i od święta, związanego ze świętem Wojska Polskiego, sięgnęłam po książkę oficera prasowego dokumentującego służbę polskiego kontyngentu w Iraku w 2005 r.(styczeń - lipiec).

Książka jest pisana zwięzłym językiem, choć dosyć szczegółowo. Każdy rozdział (miesiąc) ilustrowany jest na koniec kolorowymi zdjęciami, pokazującymi działania kontyngentu.

Czy poleciłabym tę książkę? Tak. Osobom, które chciałyby się dowiedzieć czegoś o siłach stabilizacyjnych w Iraku. Nie piszę, że o tym jak wyglądają misje pokojowe (ogólnie) bo jak pisał sam autor, każda misja jest inna.

Moja ocena: 6/10.

Tytuł: Misja w Iraku
Autor: Wiesław Adamski

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza ATUT
Wydanie: 2007
ISBN: 9788374321792


Średniowieczne fantasy 


Lipiec obfitował w imieniny Anny i Hanny i z tym było związane wyzwanie Na co dzień i od święta. Przynajmniej częściowo. Nadrabiam zaległości.

Najmniej historyczna książka, ale widać historyczne realia życia codziennego w stworzonym przez Annę Brzezińską świecie. 

Opowieści z Wilżyńskiej Doliny to seria opowiadań, które łączy miejsce akcji - Wilżyńska Dolina oraz główna bohaterka - Babunia Jagódka, wiekowa wiedźma. Jak na wiedźmę przystało Babunia Jagódka ma szeroką wiedzę, nie tylko jak warzyć mikstury i rzucać uroki. Jako kobieta w starszym wieku (chociaż często stosująca zaklęcie młoda-i-piękna) boryka się też z problemami zdrowotnymi (które są też dobrym sposobem na podbicie stawki za swoje usługi).

Opowiadania dotyczą różnych osób i różnych próśb, ale zachowana jest ciągłość chronologiczna. Okładka sugeruje "fantasy dla dorosłych" i tak jest. Sporo jest seksu (Babunia lubi sobie poużywać) czy "dorosłych" problemów. Lekko i przyjemnie czyta się ironiczne lub zgryźliwe komentarze albo zabawy stereotypami. Nie ma szczęśliwych zakończeń na siłę.

Jeśli brakuje ci "sensownych" kobiecych postaci, "chłopskiego" podejścia do życia i dobrze skonstruowanego świata, gdzie magia co prawda istnieje, ale "przepowiednie o bohaterach" i "potrzeba ratowania świata" nie istnieją, polecam. Chętnie sięgnę po inne książki autorki.

Moja ocena: 8/10.

Tytuł: Opowieści z Wilżyńskiej Doliny
Autor: Anna Brzezińska

Wydawnictwo: Runa
Wydanie: 2002
ISBN: 83-917904-3-6


Znasz którąś z tych książek? Co o niej/nich sądzisz? A może dopiero planujesz przeczytać?

4 komentarze:

 1. Mam wrażenie, że brak korekty stał się niestety ostatnio u Bellony normą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przerażające. Do tej pory praktycznie kupowałam w ciemno książki Bellony, jeśli tylko temat mnie zainteresował.

   Usuń
 2. Jestem wielka fanką Babuni Jagódki całej ekipy z Wilżyńskiej Doliny. Druga część jest równie udana ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za informację. Jak będę miała czas to przeczytam, na razie czeka na mnie cały stos książek.

   Usuń