Blog o książkach. Różne gatunki, różne kraje, różni autorzy.

piątek, 16 października 2015

Książki za granicą - wieści #1

Zapraszam do pierwszego odcinka wiadomości o książkach na świecie. Będzie krótko, skrótowo, o tym co z ostatnich tygodni na świecie mnie zainteresowało. Czas mnie goni niestety, więc nie wszystko co wybrałam znajdzie się w tym odcinku. Tak więc, tym razem podróż do Korei Południowej, Nowej Zelandii, Nigerii i Kenii. Będzie bardzo politycznie... i nielegalnie!

Nowa Zelandia

O Into the River (2012), książce młodzieżowej (Young Adult) autorstwa Teda Dave'a zrobiło się na początku września br. głośno nie ze względu na nagrody, które dostała, ale ze względu na zakaz jej sprzedaży i rozpowszechniania w Nowej Zelandii. To był pierwszy taki wyrok od 22 lat, Nowa Zelandia dyskutowała o wolności słowa, w ramach wsparcia książki odbywały się protesty i akcje cichego czytania. Był to wynik spraw ciągnących się od dłuższego czasu o nałożenie ograniczenia wiekowego a zakończonych skargą chrześcijańskiej organizacji Family First dotyczącą szkodliwości tej książki dla młodzieży. Głównym bohaterem jest maoryski chłopiec, który w elitarnej szkole doświadcza przemocy i rasizmu. W książce zawarte są wyraźne opisy seksu, zażywania narkotyków oraz obraźliwe słowa określające kobiece narządy płciowe. Zakaz niedawno został zniesiony.

Nigeria

Obasanjo by Olaf Kosinsky CC-BY-SA 3.0 (Wikipedia)
Olusegun Obasanjo, były prezydent Nigerii (1976-1979, 1999-2007) oraz emerytowany generał, z okazji Międzynarodowego Dnia Pokoju (21.09) wydał książeczkę dla dzieci pt. Peace Story for Children. Po wydaniu książki pojawiły się komentarze, że próbuje w ten sposób poprawić swój wizerunek. W lutym 2015 r. Obasanjo wydał kontrowersyjną autobiografię, która co prawda została zakazana w Nigerii, ale dostępna jest w innych krajach.
Kenia

Kenia jest jednym z nielicznych krajów na świecie gdzie stosunki homoseksualne są penalizowane. W 2013 r. grupa The NEST Collective przemierzyła Kenię nagrywając osobiste historie 250 Kenijczyków, którzy identyfikowali się jako osoby homo/biseksualne, transseksualne lub interseksualne. Na bazie wywiadów powstał film, a niedawno została wydana także książka Stories of Our Lives. Książka jest, oczywiście, zakazana w Kenii. Można ją zamówić przez Amazon.

Zachęcam także do zobaczenia trailera dotyczącego tej (tych) historii.Korea Południowa

Oświadczenie rządu południowokoreańskiego (12.10) o chęci wydania rządowej książki historycznej dla uczniów gimnazjów i liceów w 2017 r. wywołała ogólnokrajową dyskusję. Dopiero od kilku lat książki do historii wydaje 8 wydawnictw (po uzyskaniu zgody rządowej). Premier zapewnił, że książki będą pisane przez różnorodnych ekspertów i nie będą przedstawiały jedynego "słusznego" punktu widzenia historii. Decyzja rządu jest podyktowana troską o odpowiednią naukę historii.


Co sądzisz o tych wieściach ze świata?

2 komentarze:

 1. Cieszę się, że twoje wieści są tak inne od naszych, nie z prywatnych powodów, a właśnie przez to, że dzięki temu mogę dowiedzieć się , co wydarzyło się na świecie w dziedzinie, które jest mi tak bliska. Tak informacji nie ma w telewizji ani na pierwszych stronach gazet, także dałaś dobry powód, aby cię odwiedzać;)
  Swoją drogą gdyby jeszcze Korea Północna doszła do podobnych wniosków co Korea Południowa;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że się cieszysz. Nie widziałam tego komentarza, gdy komentowałam wasze wieści. :P
   Gdyby Korea Północna doszła by do tych samych wniosków, to rozwaliłoby to państwo. A w interesie (ekonomicznym) Korei Południowej nie jest łączenie obu Korei i podciąganie północnokoreańczyków do poziomu życia w Korei Pd.
   Zapraszam częściej, do czytania i komentowanie, nie tylko wieści ze świata. #2 będzie o Japonii i Indonezji. Pozdrawiam.

   Usuń