Blog o książkach. Różne gatunki, różne kraje, różni autorzy.

sobota, 17 października 2015

Dookoła świata: od A do Z podsumowanie cz. 1

Oto pierwsza część podsumowania wciąż trwającego wyzwania geograficznego czy czytania literatury światowej czyli Dookoła świata: od A do Z 2015. W skrócie wyzwanie polega na przeczytaniu (minimum) 12 książek wybranych spośród autorów z wybranych krajów, których nazwa w języku oficjalnym/urzędowym zaczyna się na jedną z liter sponsorujących dany miesiąc.

W przeciwieństwie do Na co dzień i od święta wyzwanie nie wymagało pisania recenzji, tylko podania przeczytanej przez siebie książki. Postaram się jednak napisać co nieco o wyborach uczestników, a tam gdzie jest to możliwe załączę odsyłacze do recenzji.

Zapraszam do zobaczenia co było czytane w pierwszym kwartale 2015 r.Styczeń 2015

Zobacz zasady styczniowego wyzwania i propozycje książek.

Zaczęło się od ABC... oczywiście. Razem ze mną w styczniowym wyzwaniu wzięło udział 5 pań.

Nowa Zelandia

Jeździec na wielorybie - Witi Ihimaera przeczytane przez Procellę.

Ośmioletnia Kahu robi wszystko, co w jej mocy, żeby jej pradziadek okazał jej swą miłość i zainteresowanie. On jednak jest całkowicie skupiony na swych obowiązkach jako wodza plemienia Maorysów z Whangary — plemienia, które wywodzi swoje pochodzenie od legendarnego „jeźdźca na wielorybie”. W każdej generacji tytuł wodza dziedziczy jego męski potomek. Tym razem jednak zabrakło chłopca i jest tylko Kahu. To jej powinna przypaść godność wodza, ale jej pradziadek jest zaślepiony przez tradycję i nie godzi się, by tę rolę pełniła dziewczynka...

The Luminaries - Eleanor Catton przeczytane przeze mnie.

Historia śmierci, bogactwa i miłości w czasie nowozelandzkiej gorączki złota w XIX w. Skończone o wiele później, ze względu na czytanie wersji anglojęzycznej. Książka otrzymała nagrodę Bookera w 2013 r.

 Bułgaria


Psy spadają - Alek Popov przeczytane przez Żabkę.

"Psy spadają" jest naprawdę bardzo uroczą opowieścią, trochę kryminalną, trochę komediową. Zdecydowanie polecam ;)

Kanada

Mały Brat - Cory Doctorow przeczytane przez w2słowach.
Someone Comes to Town, Someone Leaves Town - Cory Doctorow przeczytane przeze mnie.
Obie książki Doctorowa spełniały też wymagania do styczniowego wyzwania Na co dzień i od święta.
Rebel Angels - Robertson Davis przeczytane przez Procellę. Pierwsza część Cornish Trilogy, po raz pierwszy wydana w 1981 r.

 

Chile

Podmorska wyspa - Isabelle Allende przeczytane przez Elfrun.

Historia Zarité, urodzonej na Santo Domingo pod koniec XVIII stulecia, która w wieku dziewięciu lat została sprzedana bogatemu właścicielowi ziemskiemu. Zawsze była niewolnicą. Zarité stanowi cząstkę mikrokosmosu, w którym jak w zwierciadle odbija się rzeczywistość francuskiej kolonii. Kiedy ogarnięty pożogą wojenną kraj zostaje zrównany z ziemią, los rzuca Zarité daleko, do Nowego Orleanu, dokąd zabiera ją pan. Tam zaczyna nowe życie i staje się wolna.Luty 2015

Reguły wyzwania wymagały krajów na literę D lub E.

Niemcy

Rachuba świata - Daniel Kehlmann przeczytane przez Procellę.

Akcja powieści rozgrywa się na przełomie XVIII i XIX w. Żyją jeszcze myśliciele oświecenia, wchodzą w modę loty balonem i spirytyzm, nadciąga wiek pary i elektryczności. Na oczach czytelnika Goethe broni teorii o zimnym wnętrzu Ziemi, a powstająca siedziba prezydentów USA malowana jest na biało. Jednocześnie powstają pierwsze zdjęcia dagerotypowe i prototyp telegrafu. Europą wstrząsają wojny napoleońskie i ruchy wolnościowe, w Ameryce powstają nowe państwa. W tym samym czasie przyrodnik Alexander von Humboldt podejmuje słynną ekspedycję do Ameryki Łacińskiej, zaś „książę matematyków”, Carl Friedrich Gauss, w czterech ścianach odbywa podróże do granic wiedzy. Kehlmann opisuje wyprawy badawcze Humboldta do Ameryki Łacińskiej i Rosji, zmagania domatora Gaussa z wielkimi pytaniami nauk ścisłych, a także życie osobiste obu bohaterów.

Przebudzenie Arkadii - Kai Meyer przeczytane przez w2słowach.

Mam problem z oceną tej książki. Sam pomysł na książkę oraz zawarcie w niej mitologii i mafii jest dosyć ciekawy i świeży w swoim gatunku, jednak mamy tu też pełno schematów typowych dla young adult oraz historię rodem z Romea i Julii. 

Jak ostatecznie oceniła tę książkę w2słowach? Kliknij na link by się przekonać.

 

Bhutan

This is My Life - Stories from Children in Bhutan przeczytane przeze mnie.

E-book który można ściągnąć legalnie z sieci.
Estonia

Nowy Piekielnik z Czartoryi - Anton Hansen-Tammsaare przeczytane przez Procellę.

Nowy Piekielnik z Czartoryi, powieść oparta na motywie estońskiej bajki o prostodusznym diable i podstępnym gospodarzu, jest ostrą satyrą społeczno-obyczajową godzącą w formy i instytucje życia społecznego lat trzydziestych w Estonii. Powieść łączy w sobie elementy realizmu i groteski.
Grecja

Judasz całował wspaniale - Maira Papathanasopoulou przeczytane przez Żabkę.

Koniec małżeństwa trzydziestopięcioletniej Eleni wpływa na nią zaskakująco dobrze. Zmienia fryzurę i kupuje seksowną bieliznę. Zaczyna żyć własnym życiem. Poprawiają się też jej relacje z synem, przed którym, niczym nastolatka, ukrywa nowy związek. Nieoczekiwany zwrot wypadków stawia Eleni przed trudnym wyborem. Czy wygra rozpoczętą walkę o samą siebie?

Judasz całował wspaniale to pełen ironii dramat kobiety stawiającej czoła trudnym życiowym wyborom z humorem i dystansem do samej siebie. Najbardziej poczytna grecka powieść ostatnich lat.


Marzec 2015

Marcowe wyzwanie dotyczyło krajów na literę F lub G. W ramach wyzwania nie trzeba czytać tylko książek. Można przeczytać też poezję, choćby to było kilka wierszy.  Z tej możliwości skorzystała Żabka czytając wiersze z Antologii poezji afrykańskiej.

Francja

Hôtel du Nord - Eugène Dabit przeczytane przez Procellę.

Dabit opowiada o świecie swoich rodziców, klientów i przyjaciół. To jego ojciec pracował najpierw jako woźnica-dostawca, a potem rzeczywiście kupił Hotel du Nord i prowadził go przez wiele lat. Skromny ten hotelik stawał się tymczasowym portem dla ściągających do Paryża robotników, dla praczek, pomywaczek i służących, dla młodych małżeństw i dla par kochanków, szukających tu schronienia dla biednych swoich romansów...
 Remedium - Stefan Wul przeczytane przeze mnie.

Stara (oryginalnie z 1959) francuska powieść science-fiction dzięki formatowi idealna na (jeden) wieczór.Ghana

Wife of the Gods - Kwei Quartey przeczytane przez w2słowach.

Kryminał medyczny osadzony w Ghanie. Nie będę psuć recenzji, żeby się dowiedzieć co o tej książce myśli czytelniczka - odwiedź jej bloga.
Znasz którąś z tych książek? A może któraś cię zainteresowała i znalazła się teraz na twojej liście do przeczytania? Podziel się swoją opinią.

4 komentarze:

 1. Hôtel du Nord - Eugène Dabit mam w swoich zbiorach, gdyż kolekcjonuję serię z Kolibrem. Nie czytałam jeszcze tej książki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Daj znać jak przeczytasz (mam nadzieję, że wkrótce), jestem ciekawa tej książki.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 2. Za wyzwaniami nie przepadam, ale to akurat wydaje mi się ciekawe. Choć ja wolałbym się skupić na innych kręgach kulturowych - tu za dużo mi Europy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za wizytę. W styczniu zacznie się nowa edycja, na trochę innych zasadach, zapraszam do wzięcia udziału. Starałam się by w każdym miesiącu były do wyboru kraje z różnych regionów, choć nie zawsze było to możliwe ze względów językowych. Co do wyboru krajów, nie wiem czy czytałeś zasady konkretnych miesięcy czy tylko to podsumowanie. W styczniu 7/9 krajów, w lutym 2/6, w marcu 3/4 było nieeuropejskich. W czerwcowym wyzwaniu, które było "przeczytaj książkę z któregokolwiek z nieczytanych krajów" naliczyłam 21/30 krajów nieeuropejskich spośród których można było wybrać lektury. Każdy uczestnik wybierał swój kraj. Dołącz do kolejnego wyzwania i zaczytuj się w nieeuropejskich książkach.
   Wyzwanie zostało zaprojektowane tak, by w każdym miesiącu było jakieś "koło ratunkowe" (najczęściej kraj europejski) z którego literaturą nie powinno być większego problemu. Jednocześnie starałam się by była też literatura z mniej popularnych europejskich krajów. Bałkany? Współczesna literatura niemiecka czy słowacka? Itd. itp. Nawet jeśli ktoś ograniczyłyby się tylko do europejskich autorów, będzie musiał sięgnąć po nie-anglojęzyczne tłumaczenia, które dominują na polskim rynku wśród zagranicznych książek. Największym wyzwaniem tego wyzwania było przekonanie czytelników, że jest w Polsce dostęp do różnorodnej literatury z różnych krajów świata, która zazwyczaj jest pomijana. Już choćby poprzez propozycje powinno się to zmienić. Podobne działanie mam nadzieję przyniosą "Fantastyczne historie świata".

   Pozdrawiam i zapraszam do dołączenia do drugiej edycji.

   Usuń