Blog o książkach. Różne gatunki, różne kraje, różni autorzy.

sobota, 24 października 2015

Na co dzień i od święta 2015 - podsumowanie cz. 2

Pierwsza cześć podsumowania wyzwania Na co dzień i od święta dotyczyła miesięcy listopad 2014 - luty 2015. Pretekstami do czytania książek były m.in. Zaduszki czy Dzień Domeny Publicznej.

Jakich pretekstów dostarczyły miesiące marzec, kwiecień i maj 2015? Jakie książki przeczytałyśmy? Czytaj dalej by poznać tytuły i nasze opinie.

Marzec 2015 

Wyzwanie marcowe to pretekst do przeczytania książek o łamaniu praw kobiet (8 marca) i rasizmie (21-27 marca).

Łamanie praw kobiet:
  • To ja, Malala - Malala Yousafzai, Christina Lamb. Historia pakistańskiej dziewczynki, która z narażeniem życia walczy o prawa kobiet i ich dostęp do edukacji. 
  • Ela. Dziewczyna, która przeszła piekło - Nina Rücker. Historia ukraińskiej prostytutki zmuszanej do nierządu w Niemczech i jej zmagania z alfonsem, także w niemieckim sądzie.
  • Niewolnice władzy - Lydia Cacho. Zbierane na przestrzeni wielu lat, okupione historie kobiet z różnych krajów zmuszane do prostytucji, handel kobietami i przedstawienie "obu stron procederu. Nie przesadzę pisząc, że informacje te autorka zbierała z narażeniem życia. Przeczytane w ramach wyzwania Dookoła świata (Meksyk), ale uznałam, że muszę tu umieścić tę książkę. 

Rasizm:

Kwiecień 2015

Światowy Dzień Świadomości o Autyzmie (2 kwietnia) oraz Międzynarodowy Dzień Romów (8 kwietnia) były okazją do poszerzenia wiedzy o autyzmie i Cyganach.

Autyzm:

Romowie (Cyganie):

Maj 2015

Majowe wyzwanie upamiętnia imieniny Marii oraz europejskie święta.

Maria-autorka:
  • Malfetto. Mroczne piętno - Marie Lu. Historia toczy się w alternatywnej wersji renesansowych Włoch. Przez Europę przechodzi zaraza. Nieliczni chorzy, którzy przeżyli, okazują się być posiadaczami nadnaturalnych mocy. Główna bohaterka – Adelina – to nastolatka, której sercem zawładnęła ciemność. Opowieść ukazuje jej pogrążanie się w złu.
  • Ekspedycja - Maria Galina. Opowiadania fantastyczne rosyjskiej pisarki.

Europejscy pisarze:
  • Czerwone jak krew - Salla Simukka Wartka akcja, doskonały język, skandynawski styl mrożącego krew w żyłach thrillera. Pierwsza na polskim rynku sensacja fińska dla młodzieży! Czy opis z okładki nie kłamie przypadkiem? ;)
  • Zakon Smoka - Aleksandar Tesić. O tym serbskim (słowiańskim) fantasy osadzonym w średniowiecznych realiach pisałam już nie raz. Co się będę powtarzać, polecam przeczytanie recenzji i cytatów.


Znasz którąś z tych książek? Co o niej/nich sądzisz? A może masz ochotę na przeczytanie którejś?

0 komentarze:

Prześlij komentarz