Pierwsza cześć podsumowania wyzwania Na co dzień i od święta dotyczyła miesięcy listopad 2014 - luty 2015. Pretekstami do czytania książek były m.in. Zaduszki czy Dzień Domeny Publicznej.
Jakich pretekstów dostarczyły miesiące marzec, kwiecień i maj 2015? Jakie książki przeczytałyśmy? Czytaj dalej by poznać tytuły i nasze opinie.
Łamanie praw kobiet:
Jakich pretekstów dostarczyły miesiące marzec, kwiecień i maj 2015? Jakie książki przeczytałyśmy? Czytaj dalej by poznać tytuły i nasze opinie.
Marzec 2015
Wyzwanie marcowe to pretekst do przeczytania książek o łamaniu praw kobiet (8 marca) i rasizmie (21-27 marca).Łamanie praw kobiet:
- To ja, Malala - Malala Yousafzai, Christina Lamb. Historia pakistańskiej dziewczynki, która z narażeniem życia walczy o prawa kobiet i ich dostęp do edukacji.
- Ela. Dziewczyna, która przeszła piekło - Nina Rücker. Historia ukraińskiej prostytutki zmuszanej do nierządu w Niemczech i jej zmagania z alfonsem, także w niemieckim sądzie.
- Niewolnice władzy - Lydia Cacho. Zbierane na przestrzeni wielu lat, okupione historie kobiet z różnych krajów zmuszane do prostytucji, handel kobietami i przedstawienie "obu stron procederu. Nie przesadzę pisząc, że informacje te autorka zbierała z narażeniem życia. Przeczytane w ramach wyzwania Dookoła świata (Meksyk), ale uznałam, że muszę tu umieścić tę książkę.
Rasizm:
- Zabić drozda - Harper Lee. Lata trzydzieste XX wieku, małe miasteczko na południu USA. Adwokat broni młodego Murzyna oskarżonego o zgwałcenie białej dziewczyny.
- Mała książka o rasizmie - Mamadou Diouf O rasizmie dla dzieci, tych młodszych ale i trochę starszych.
Kwiecień 2015
Światowy Dzień Świadomości o Autyzmie (2 kwietnia) oraz Międzynarodowy Dzień Romów (8 kwietnia) były okazją do poszerzenia wiedzy o autyzmie i Cyganach.Autyzm:
- Myślenie obrazami oraz inne relacje z życia z autyzmem - Temple Grandin. Ta wyjątkowa książka to reportaż Temple Grandin z krainy autyzmu. Pisząc z podwójnej perspektywy naukowca i osoby z autyzmem, opowiada nam o tym, czego doświadczają mieszkańcy tej krainy i jak jej samej udało się wyrwać poza jej granice i zacząć funkcjonować w świecie zewnętrznym.
- Krzyś jest wyjątkowy. O autyzmie dla dzieci - Charles A. Amenta III.
Romowie (Cyganie):
- Papusza - Angelika Kuźniak. Opowieść o najbardziej znanej cygańskiej poetce.
- Romowie przewodnik. Historia i kultura - Agnieszka Caban, Grzegorz Kondrasiuk. Tytuł mówi sam za siebie. Zadziwiająca jest dla mnie popularność cytatu z tej książki - o ostatnim szczurołapie w Polsce. To chyba najczęściej czytany cytat na tym blogu. Chociaż to dobrze, może zachęci do sięgnięcia po tę książkę.
Maj 2015
Majowe wyzwanie upamiętnia imieniny Marii oraz europejskie święta.Maria-autorka:
- Malfetto. Mroczne piętno - Marie Lu. Historia toczy się w alternatywnej wersji renesansowych Włoch. Przez Europę przechodzi zaraza. Nieliczni chorzy, którzy przeżyli, okazują się być posiadaczami nadnaturalnych mocy. Główna bohaterka – Adelina – to nastolatka, której sercem zawładnęła ciemność. Opowieść ukazuje jej pogrążanie się w złu.
- Ekspedycja - Maria Galina. Opowiadania fantastyczne rosyjskiej pisarki.
Europejscy pisarze:
- Czerwone jak krew - Salla Simukka. Wartka akcja, doskonały język, skandynawski styl mrożącego krew w żyłach thrillera. Pierwsza na polskim rynku sensacja fińska dla młodzieży! Czy opis z okładki nie kłamie przypadkiem? ;)
- Zakon Smoka - Aleksandar Tesić. O tym serbskim (słowiańskim) fantasy osadzonym w średniowiecznych realiach pisałam już nie raz. Co się będę powtarzać, polecam przeczytanie recenzji i cytatów.
Znasz którąś z tych książek? Co o niej/nich sądzisz? A może masz ochotę na przeczytanie którejś?
0 komentarze:
Prześlij komentarz