Blog o książkach. Różne gatunki, różne kraje, różni autorzy.

piątek, 1 maja 2015

Na co dzień i od świeta - maj 2015

09:10 Napisany przez Kama , , , , , Skomentuj
Majowe preteksty do czytania: imieniny Marii (kilka dat), Dzień Europy (5 maja) i Dzień Unii Europejskiej (9 maja).


Dla wszystkich poziomów:

  • przeczytaj książkę/komiks/tomik poezji autorstwa Marii. Panowie mający na drugie imię Maria nie są brani pod uwagę. ;)


Dla poziomów 2 i wyżej:
  • przeczytaj książkę autora pochodzącego z kraju członkowskiego Unii Europejskiej lub ogólnie z kraju europejskiego. Rosja i Turcja odpadają. ;) Uwaga, jeśli z jakiegoś kraju członkowskiego/europejskiego czytałaś/czytałeś już książkę w ramach wcześniejszych wyzwań, sięgnij po książkę autora z innego kraju.

W dniach 8-15 maja Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje Tydzień Bibliotek. Warto przejść się do biblioteki i np. zasięgnąć rady bibliotekarzy lub wypożyczyć książkę do wyzwania.

Czytaj dalej, żeby zobaczyć propozycje książek. A może coś polecisz?


Lista Marii-pisarek dostępna jest np. w Wikipedii. Poza tym mam kilka propozycji na książki (raczej) fantastyczne napisane przez Marie.
  • Wampir. Biografia symboliczna. - Maria Janion. Stawiam piwo temu, kto ją przeczyta naraz. Cegła ;)
  • Frankenstein - Mary Shelley [Wielka Brytania]
  • Utracona historia - Mary Gentle [Wielka Brytania]
  • Ekspedycja - Maria Galina [Rosja]
Jeśli masz do przeczytania dwie książki, w przypadku np. pań Shelley czy Gentle, musisz wybrać - czy Maria czy kraj unijny/europejski.

Część krajów unijnych była już obecna w moich wyzwaniach (przykłady książek autorów z danych krajów we wpisach), część przeczytałam i opisałam.

Pisałam też o książkach autorów z krajów europejskich jak:

W zeszłym roku przeczytałam antologię czeskich i słowackich opowiadań sf (Cybernetyczne laleczki), jeszcze więcej czeskich autorów sf (np. Josef Nesvadba), duńskie opowiadania, słowacką powieść, książki pisarzy z Litwy i Białorusi, niestety było to jeszcze przed założeniem tego bloga. Książki (niestety bez krajów) wypisane są na liście przeczytanych. Jakby co, mogę podpowiedzieć.


Już wiesz co przeczytasz? Możesz coś polecić?

0 komentarze:

Prześlij komentarz