Blog o książkach. Różne gatunki, różne kraje, różni autorzy.

piątek, 6 listopada 2015

Październikowe targi za granicą

Co miesiąc, od października począwszy, opiszę targi książek i festiwale literackie (do których byłam w stanie dotrzeć) na świecie. Jeśli wiesz o jakichś wydarzeniach, które pominęłam, pisz - chętnie się dowiem i uzupełnię listę. Przy każdym wydarzeniu starałam się podać chociaż jednego autora z danego kraju. O niektórych krajach lub wydarzeniach już wspominałam, książki z niektórych krajów już wcześniej recenzowałam.

Co się działo na świecie?

07.10.

Hiszpania

Międzynarodowe targi książki Liber odbyły się w Madrycie w dniach 7-9 października 2015. Spotkania dla profesjonalistów, LIBERATURA, festiwal łączący autorów i czytelników. Rok 2015 to rok podwójnej wymiany - języka i literatury rosyjskiej w Hiszpanii i języka i literatury hiszpańskiej w Rosji. Wśród hiszpańskich autorów była Cristina Fallarras, autorka książki A la puta calle (Na pieprzony bruk) w której opowiedziała o zwolnieniu podczas pierwszej fali kryzysu w 2008 r., rozstaniu z mężem i eksmisji. O ile wiem książka nie jest dostępna, ale można chociaż przeczytać portret autorki w Wysokich Obcasach.  Co działo się na targach? Zobacz zdjęcia z Liber 2015.

Korea Południowa

Seoul International Book Fair odbył się w dniach 7-11 października 2015. Tematyka targów związana była m.in. z 70 rocznicą niepodległości Korei Południowej. Gościem specjalnym były Włochy. W tym roku jest 130 rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Włochami a Koreą. To była okazja też do spotkań dla koreańskich czytelników z zagranicznymi pisarzami z Europy i Japonii. Japońskim pisarzem był Kaoru Hayamine, twórca powieści detektywistycznych dla młodzieży. Pisarzem roku została Sun-mi Hwang, autora książki O kurze, która opuściła podwórze (wyd. w Polsce w 2011 r.).

SIBF 2016 odbędzie się w dniach 15-19 czerwca 2016.

12.10.

Republika Południowej Afryki

W dniach 12-17 października 2015 r. odbył się w Durbanie festiwal poezji Poetry Africa. O festiwalu wspominałam już przy okazji nagrody poetyckiej im. Sol Plaatje. Na festiwalu została zaprezentowana twórczość 24 poetów z różnych krajów, m.in. południowoafrykańscy Lebo Mashille, która jest także aktorką (wystąpiła w Hotel Ruanda) i Aryan Kaganof, twórca filmowy. Poznaj wszystkich poetów Poetry Africa 2015. Ciekawie brzmią odwiedziny poetów w szkołach czy szkolny konkurs poetycki.


14.10.

Niemcy

W dniach 14-18 października 2015 r. odbyły się targi książki we Frankfurcie. Gościem honorowym w tym roku była Indonezja (pisałam w drugiej edycji wiadomości o książkach z zagranicy), w przyszłym będzie to Holandia i Flandria. Laureatem German Book Prize, nagrody ogłaszanej na tych targach został Frank Witzel. Zachęcam do obejrzenia zdjęć z wydarzenia. Następny Frankfurt Book Fair odbędzie się w dniach 19-23 października 2016 r. Blogerzy mogą starać się o akredytację prasową.

Potrzebujesz inspiracji jak zacząć przygodę z indonezyjską literaturą? Jeśli czytasz po angielsku, pomoże ci artykuł z The Conversation. Chcesz więcej? Zajrzyj na stronę idwriters.com. Ja chciałabym przeczytać Saman Ayu Utami. Po polsku wiem, że jest dostępna Dziewczyna z wybrzeża Pramoedyi Ananty Toera (wydana w 2004 r.).

Indonezja we Frankfurcie:

17.10

Australia

W dniach 17-18 października 2015 r. w Syndey odbyło się Book Expo Australia. Częścią expo była: konferencja blogerów (m.in. jak napisać recenzję), konferencję Getting Published (Zostań wydanym, dla aspirujących i uznanych autorów) i PitchFest Australia pozwalające autorom na 10-minutowe spotkania z wydawcą. Jak wyszło? Relację napisała m.in. australijska blogerka Amy z bloga Lost in a Good Book (po angielsku). Moją uwagę przykuła książka Midnight Watch australijskiego pisarza Davida Dyera, przenosząca czytelnika do 1912, nocy kiedy zatonął Titanic.

19.10.

Wielka Brytania

W związku z wizytą chińskiego prezydenta, Xi Jinpinga, w Wielkiej Brytanii, w dniach 19-29 października 2015 r. odbył się festiwal literatury chińskiej w londyńskich księgarniach. Prezentowanych było prawie 40 książek w tym książka prezydenta - The Governance of China. Chiński prezydent jest prawdziwym bibliofilem, czyta książki z różnych krajów na świecie.Ciekawe co by przeczytał przed przyjazdem do Polski. Zobacz też wideo na stronie chińskiej telewizji (po angielsku).

22.10.

Finlandia

W dniach 22-25 października 2015 r. odbyły się targi Helsinki Book Fair. Wśród zagranicznych autorów pierwsze skrzypce grali rosyjscy pisarze. Program obejmował także bloki naukowe i artystyczne (muzyka, teatr, filmy). Prezydent Finlandii Sauli Niinistö w rozmowie z fińsko-szwedzkim pisarzem i reżyserem Jörnem Donnerem polecił imigrantom naukę fińskiego poprzez czytanie komiksu Kaczor Donald. Podczas targów zbierano pieniądze dla dzieci z krajów rozwijających się (by wesprzeć alfabetyzację).

24.10.

USA


W dniu 24 października 2015 r. w Narodowym Muzeum Sztuki Afrykańskiej w Waszyngtonie odbył się CABA Festival 2015. Nagrodę Children's Africana Book Award otrzymali Andrea Pinkney (autorka) i Shane Evans (ilustrator) za książkę The Red Pencil, skierowaną do 8-12 latków, opowiadającą o czystkach etnicznych i przemocy w sudańskiej prowincji Darfur.

25.10.

Serbia

Gościem specjalnych 60. targów książki w Belgradzie, które odbyły się w dniach 25 października - 1 listopada 2015 r., była... Rosja. Wśród wystawców byli również przedstawiciele z następujących nie-europejskich krajów: Angola, Chiny, Indie, Iran i Japonia. Na targach zostały przyznane m.in. nagrody dla najpiękniejszej książki i dla młodych projektantów, za książkę dla dzieci czy za wkład w naukę. W ramach targów po raz pierwszy odbył się festiwal młodych, prezentujący m.in. muzykę, dramat twórców przed 30. rokiem życia.

Część serbskich wydawców zrezygnowała z udziału w targach, ze względu na to, że są zbyt komercyjne i zatraciły rolę kulturotwórczą.

26.10.

Nowa Zelandia

W dniach 26 października - 1 listopada 2015 r. odbył się festiwal New Zealand Book Week. Jego celem była promocja nowozelandzkich autorów. Jak ten tydzień przebiegał (oraz poznać nazwiska paru autorów) można dowiedzieć się na stronie nowozelandzkiego stowarzyszenia księgarzy.

28.10.

Indonezja

W dniach 28 października - 1 listopada 2015 r. w Ubud na Bali odbył się festiwal Ubud Writers & Readers Festival. Bogaty program, obejmował też sztukę, warsztaty pisarskie i kulturalne. W tym roku wybuchł skandal związany z anulowaniem kilku festiwalowych punktów programu dotyczących czystki anty-komunistycznej w 1965 r. Poskutkowało to kolejnymi odwołanymi punktami programu, tym razem ze strony gości. Przeczytaj artykuł The Guardian o festiwalu.

Zakładając, że masz nieograniczone środki na podróż, na którym z tych wydarzeń widzisz siebie?

2 komentarze:

 1. Świetny post, bo widać, że w różnych miastach świata tez nie brakuje zagorzałych wielbicieli książek wszelkiego gatunku. Gdyby dysponowała nieograniczonymi środkami, zdecydowałabym się na Book Expo Australia w Sydney. Gdyby festiwal w RPA nie dotyczył jedynie poezji, to właśnie tam chętnie bym się wybrała, mam na koncie kilka przeczytanych powieści afrykańskich i stoją u mnie w czołówce, pod względem fabuły i wyczerpania tematu. A festiwale i targi europejskie są w miarę osiągalne i niektóre można zwiedzić bez utraty majątku całego życia :) Oczywiście trzeba to tylko dobrze zaplanować. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję.

   Możesz coś polecić z literatury afrykańskiej? Czytałaś poezję afrykańską? Mamy chociażby parę antologii.

   Ja chciałabym w lutym pojechać na targi do Wilna i Rygi. Odbywają się praktycznie w tym samym czasie.

   Usuń