Blog o książkach. Różne gatunki, różne kraje, różni autorzy.

piątek, 24 października 2014

Conrad Festival w Krakowie

08:39 Napisany przez Kama , , , Skomentuj
Jeśli jeszcze nie masz pomysłu na spędzenie weekendu, może wybierzesz się do Krakowa?

Do 26 października odbywa się tam Conrad Festival, festiwal literatury światowej.

Jest to już szósta edycja Festiwalu, odbywająca się pod tytułem „Wspólne światy”. Tym razem w gronie pisarzy, filozofów, reżyserów, artystów wizualnych odbędą się dyskusje o relacjach łączących literaturę z rzeczywistością (prywatną i publiczną, egzystencjalną i społeczną). Rozważania będą krążyć wokół językowych oraz literackich narzędzi, które umożliwiają ludziom przekraczanie mentalnych, kulturowych i politycznych granic, a także spotkanie z przedstawicielami innych kultur, innych światów: nie tylko geograficznych, ale też estetycznych.

W programie między innymi:

  • Wykład Conradowski - Conrad w krzywym zwierciadle. Afrykańskie i afroamerykańskie wersje Lorda Jima. (Piątek, 14:00).
  • Literackie Baranki Dzieciom: Król Maciuś I - pokaz filmowy i warsztaty plastyczne dla dzieci. (Sobota, 10:00)
  • Pisarze na wojnie - dyskusja z udziałem ukraińskich autorów: Oleksij Chupa, Nata Kowal, Olesia Mamchych, Iryna Shuvalova, Mykyta Luni. (Sobota, 15:00)
  • Pasmo filmowe: Franz Kafka - zbiór filmów krótkometrażowych. (Sobota, 21:30)
  • Wybór tłumacza: literatura hiszpańskojęzyczna -  dyskusja: Carlos Marrodan Casas, Wojciech Charchalis, Nina Pluta. Pasmo spotkań Wybór tłumacza to okazja do rozmowy z najważniejszymi tłumaczami literatury światowej. Będą oni próbowali odpowiedzieć na nastepujące pytania: 1) jakie teksty powinno się dziś tłumaczyć na język polski, byśmy mieli kontakt z innymi literaturami; 2) co należy przetłumaczyć ponownie – jakie dzieła i jakich autorów należy przypomnieć i odświeżyć; 3) w jaki sposób należy budować kanon literatury światowej? (Niedziela, 13:00). 
 Zobacz pełny program Conrad Festival.

Wybierasz się na Conrad Festival? A może będziesz w tym samym czasie na krakowskich Międzynarodowych Targach Książki (23-26.10.2014)? A może chcesz podzielić się wrażeniami z Conrad Festival?

0 komentarze:

Prześlij komentarz