Blog o książkach. Różne gatunki, różne kraje, różni autorzy.

środa, 17 grudnia 2014

Współczesne oblicze polskiej kultury dziecięcej

19:44 Napisany przez Kama , , Skomentuj
W zaciszu wolskiej biblioteki dla dzieci i młodzieży odbyło się dzisiaj spotkanie pt. Współczesne oblicze polskiej kultury dziecięcej. Portal MiMamo.pl przeprowadził badania dotyczące oferty kulturalnej dla dzieci w wieku 2-12 lat, i jej postrzegania. Kulturę dla dzieci oceniali zarówno rodzice, jak i pracownicy instytucji kultury. 


Bolączką jest niewystarczająca ilość zajęć kulturalnych dla dzieci niepełnosprawnych oraz integracji dzieci o różnym stopniu sprawności. 

Rodzice pytani o to jak oceniają instytucje kultury byli najczęściej zgodni w ocenie Domów Kultury - pozytywnej ocenie (gdzie dzieci często chodzą na zajęcia dodatkowe), natomiast byli już podzieleni przy ocenie bibliotek czy domów kultury. Stereotypy rodziców niekorzystających konfrontowały się z faktami rodziców korzystających z ofert tych instytucji.

Podczas spotkania (na którym większość gości była z bibliotek) wywiązała się wiecznie żywa dyskusja nt. promocji czytelnictwa, sposobów zachęcenia do korzystania z bibliotek. Pojawił się też wątek bibliotek szkolnych, traktowanych po macoszemu przez samorządy, a często i same szkoły. 

Ps. Spotkanie w założeniu miało być konferencją prasową, ale żaden przedstawiciel mediów się nie zjawił... Na sali obecne były bibliotekarki, które już przygotowują różne zajęcia kulturalne dla dzieci (nie tylko związane bezpośrednio z książkami) przy zbyt małych środkach... Raport z badań zostanie przesłany do Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ps.2 Niedługo pojawi się raport końcowy.

0 komentarze:

Prześlij komentarz