Blog o książkach. Różne gatunki, różne kraje, różni autorzy.

czwartek, 4 grudnia 2014

Na co dzień i od święta listopad 2014 - podsumowanie

Listopadowe wyzwanie polegało na przeczytaniu książek zmarłych autorów. Przeczytałyśmy ogółem 7 książek, z literatury polskiej i zagranicznej. Opisy książek i fragmenty recenzji pochodzą z blogów* wymienionych czytelników.

Uczestniczki wyzwania przeczytały książki następujących polskich autorów: Joanny Chmielewskiej, Idy Fink, Stefanii Grodzieńskiej i Janusza Makarczyka; kanadyjskiej pisarki Lucy Maud Montgomery, australijskiego pisarza Marcusa Clarke oraz książkę kynologiczną Lyona McDowella. Nie zdołałam skończyć książki fińskiego pisarza Miki Waltari.

* Blog panny M. na którym były recenzje przeczytanych książek został skasowany w listopadzie. Pod nowym adresem ksiazka-lubieto.blogspot.com nie ma (jeszcze?) recenzji tych książek. 
 
Zachęcam do przeczytania recenzji i do dołączenia się do naszego wyzwania Na co dzień i od święta. Listopadowe braki wciąż można nadrobić. Grudniowym motywem są Mikołajki.
Literatura polska


Joanna Chmielewska - Lesio

Lesio to architekt pracujący w biurze projektów, który wplątuje się w serię niezwykłych, zabawnych przygód. Akcja osadzona jest na początku lat 70.

Czytelnik: w2slowach

"Klin" zachwycił mnie i stał się jedną z moich ulubionych książek, więc nie mogłam się doczekać przeczytania "Lesia", który jest często określany jako najlepsza powieść Chmielewskiej. Niestety, chyba miałam zbyt wysokie oczekiwania, bo ostatecznie trochę się zawiodłam.

Przeczytaj całość recenzji Lesia Joanny Chmielewskiej.

Ida Fink - Podróż

Rok 1942. Dwie siostry, młode Żydówki, uciekają z getta w małym miasteczku na kresach dawnej Rzeczypospolitej. Przebrane za chłopki, zgłaszają się do Arbeitsamtu. Chcą dobrowolnie wyjechać na roboty do Niemiec.

Czytelnik: panna M.

Jest to moja pierwsza książka Idy Fink i zapewne nie ostatnia. Choć nie jest najbardziej wstrząsającym świadectwem, jakie czytałam, zdecydowanie warto po nią sięgnąć.Stefania Grodzieńska - Żabka oraz kieszonkowe tragedie

Zbiór zabawnych opowiadań komentujących rzeczywistość i życie w PRLu.

Czytelnik: Kama

Grodzieńską nazywano "pierwszą damą polskiego humoru" i przeczytawszy ten tomik, zgadzam się z tym określeniem w zupełności.

Przeczytaj całość recenzji Żabki oraz kieszonkowych tragedii Stefanii Grodzieńskiej.

Janusz Makarczyk - Przez morza i dżungle

Akcja tej powieści rozgrywa się pod koniec lat dwudziestych XX wieku. Główny bohater, Jerzy Lubrański, ukończywszy studia prawnicze odbywa kilkutygodniowe szkolenie, podczas którego poznaje Andrzeja Dhila, swego przyszłego przyjaciela i towarzysza podróży. To właśnie z nim po odbyciu obowiązkowego szkolenia postanawia wyjechać za granicę, spragniony przygód i nowych wrażeń.

Czytelnik: panna M.

Przygoda, romans, przyjaźń, humor. Czego chcieć więcej? Świetnie pokazany obraz Polonii oraz dole i niedole Polaków za granicą w latach międzywojennych.Literatura zagraniczna


Marcus Clarke - Dożywotnie zesłanie

Książka o człowieku, przeciw któremu sprzysiągł się los, wstrząsający obraz życia w angielskich koloniach karnych w Australii. Nieślubny syn angielskiego arystokraty staje przed sądem oskarżony o popełnienie ohydnej zbrodni. Jest niewinny, ale żeby tego dowieść, musiałby zdradzić najskrytszą, najintymniejszą tajemnicę matki. Postanawia milczeć. W rezultacie zostaje skazany na dożywotnie zesłanie na Tasmanię. Ucieczką z koszmaru, jaki tam przeżywa, staje się wielka romantyczna miłość...

Czytelnik: panna M.

Książka opisuje wstrząsający (dosłownie) obraz angielskich kolonii karnych w Australii. Historia mnie trochę poruszyła, trochę wzruszyła.Choć ogólnie mam mieszane uczucia, jeżeli chodzi o książkę. Bardzo ciężko było mi przez nią przebrnąć, miałam opory w jej czytaniu.

Lyon McDowell - The Dog in Action

Studium anatomii i ruchu psów, nie tylko dla hodowców.

Czytelnik: w2slowach

Jestem zachwycona. Zaskakujące, jak ciężko napisać cokolwiek o książce, która wywarła na mnie takie wrażenie. "The Dog in Action" jest dokładnie tym, czego szukałam i sądzę, że do niektórych rozdziałów wrócę jeszcze nie jeden raz.
Przeczytaj całość recenzji The Dog in Action Lyona McDowella.

Błękitny Zamek - Lucy Maud Montgomery


29-letnia Joanna (Valancy) Stirling mieszka z despotyczną matką i ciotką w starym domu w Deerwood, w Kanadzie. Wyśmiewana przez rodzinę z powodu staropanieństwa i nieśmiałości, Joanna znajduje ukojenie w snuciu marzeń o Błękitnym Zamku w Hiszpanii, gdzie jest adorowana przez najprzystojniejszych rycerzy. Gdy pewnego dnia dowiaduje się, że cierpi na nieuleczalną chorobę serca, zaczyna żyć własnym życiem, nie przejmując się opinią rodziny i społeczeństwa. (Wikipedia).

czytelnik: panna M.Czytałaś (czytałeś) te książki? Zapraszamy do dyskusji na blogach.

3 komentarze:

 1. Cześć,
  no nie ma jeszcze. I nie wiem, czy je zamieszczę. Bo wszystko powstaje od nowa. Ale obiecuję, że grudniowe recenzje pojawią się na pewno. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trochę szkoda tych listopadowych recenzji, ale rozumiem. Miłego czytania. :)

   Usuń
  2. Umieściłam podsumowanie za listopad. Nie wygląda tak, jak wcześniej, ale jest. ;-)

   Usuń