Blog o książkach. Różne gatunki, różne kraje, różni autorzy.

wtorek, 14 kwietnia 2015

O kanonie i języku polskim

Kilka tygodni temu z biblioteki wypożyczyłam książki o kanonie oraz o języku polskim. Jedna z tych książek przyczyniła się do blokady blogowej, nie mogłam się zmusić do napisania o niej, mimo że obiecałam.

Jednak napiszę.
Kanon


Tytuł: Elitarne i popularne wzory czytania
Autor: Jadwiga Kołodziejska

Wydawnictwo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich
Wydanie: 2013
ISBN:  9788364203121Książka od bibliotekarki do bibliotekarzy. To widać wyraźnie. To nie jest zła książka, chociaż momentami niekonsekwentnie pisana czy za bardzo "personalna". Są tu wątki interesujące przeciętnego czytelnika, np. praca bibliotekarza po wojnie, często w oparach absurdu. Mimo nastawienia na powojenność, są tu też odniesienia nawet do zaborów i czytelnictwa w tamtym okresie. Chętnie na zrębach tej książki przeczytałabym fascynującą opowieść o książkach, czytelnikach, bibliotekach i bibliotekarzach w Polsce, skierowaną do przeciętnego czytelnika.

Moja opinia: 6/10.


O języku polskim


Tytuł: Leksykon nowych zdań polskich. Od lat 70. do dziś
Autor: Jerzy Bralczyk

Wydawnictwo: Świat Książki
Wydanie: Warszawa 2005
ISBN: 83-7391-996-1Momentami wywody językoznawcy są nieco przyciężkawe, ale całość czyta się dobrze. I szybko. Historia, znaczenie, stylistyka, gramatyka, a wszystko to podlane dozą humoru i okraszone zabawnymi rysunkami. Polecam tę książkę każdemu, i staremu i młodemu.

Moja ocena: 7/10


Książki przeczytane w ramach wyzwania Na co dzień i od święta i/lub Polacy nie gęsi III.


Sięgniesz po te książki? A może już je znasz?


0 komentarze:

Prześlij komentarz