Blog o książkach. Różne gatunki, różne kraje, różni autorzy.

czwartek, 25 czerwca 2015

Czytasz literaturę ambitną?

12:25 Napisany przez Kama , , 4 komentarze
Biją na alarm! Cytując natemat.pl:

Półki w księgarniach uginają się od książek - wyznań celebrytów i innych pozycji z cyklu „lekkie, łatwe i przyjemne”. I nie ma w tym nic złego. Niech każdy czyta, co lubi. O ile czyta oczywiście! Sęk w tym, że z roku na rok wydaje się coraz mniej książek „ambitnych”. (...) Sytuację potwierdza Marcin Garliński, prezes wydawnictwa Muza: - Z oferty wydawniczej coraz częściej wypadają naprawdę wartościowe dzieła. W zeszłym roku, po raz pierwszy w historii wydawnictwa, musiałem zrezygnować z wydania kilkunastu tytułów zagranicznych pisarzy. (...) Obecnie 95 proc. wydawanych książek to pozycje komercyjne, a tylko 5 proc. stanowią książki ambitne.

 To, co mnie przede wszystkim zastanawia w powyższym cytacie to "Czym jest literatura ambitna?" i "Jak zostały zrobione te statystyki?". Jeśli chcesz się dowiedzieć, nie czytaj tego artykułu, "dziennikarz" (Bartosz Świderski) nie był aż tak zainteresowany tematem. Cały tekst jest po prostu materiałem propagandowym dotyczącym ustawy o jednolitej cenie książek.

Czym jest ta mityczna literatura ambitna? Jak rozumiesz to pojęcie?

środa, 17 czerwca 2015

Big Book Festival 2015

22:49 Napisany przez Kama , , , , Skomentuj
Big Book Festival już za nami. Od piątku do niedzieli (12-14.06) w centrum Warszawy na ul. Hożej 51 (i w miejscach satelickich) można było poczuć pasję czytania. Nie będę jednak twierdzić, że to dowód na to, że "czytelnictwo ma się dobrze" bo znam statystyki...


Moja relacja nie będzie pełna, a raczej dziurawa, bo byłam tam jako wolontariuszka. Dało mi to możliwość poznania ciekawych osób (cześć, dziewczyny) i spotkania się ze "starymi znajomymi" z poprzedniej edycji.

Tegoroczny Big Book Festival miał nieco inną formułę. Zamiast różnych wydarzeń rozsianych po Warszawie i w iwaszkiewiczowskim Stawisku, tym razem wszystko odbywało się w jednym miejscu - na ul. Hożej 51, w budynkach pofabrycznych. Miało to swój klimat, zarówno na podwórzu jak i we wnętrzach, chociaż niestety przez to festiwal stał się mniejszy i mniej dostępny. Jednak brakowało mi tego festiwalowego "zwiedzania" Warszawy i wychodzenia do przypadkowych osób (np. na Dworcu Śródmieście, przy schodach ruchomych koło Trasy W-Z). Festiwal był blisko Dworca Centralnego, ale by na niego trafić trzeba było wiedzieć gdzie się odbywa.

Hasłem trzeciej edycji było Człowiek nie pies i czytać musi. Podwórze zostało ozdobione m.in. zdjęciami (polskich) autorów i ich psów. W programie były wywiady i warsztaty pisarskie z autorami, warsztaty kulinarne (dla ludzi) i spektakl. Nie było żadnych punktów programu bardziej związanych z psami. Jak co roku były też: bicie rekordu czytania w pasażu Wiecha oraz festiwalowe spacery po Warszawie.

czwartek, 11 czerwca 2015

English Matters 51/2015

Pierwszy raz, chyba, w moich rękach jest pismo English Matters - dwumiesięcznik dla uczących się języka angielskiego. Nie przeczytałam jeszcze całości, ale przeczytałam/przejrzałam wystarczająco dużo, żeby wyrobić sobie zdanie o tym piśmie. Z biblioteki wypożyczyłam nr 51/2015 (marzec/kwiecień).

Dla jasności: patrzę na to pismo zarówno z punktu widzenia ucznia (nauczyciela) jak i nauczyciela. EM jest podobno dla jednych i drugich.

niedziela, 7 czerwca 2015

Co dziś rzucili

13:30 Napisany przez Kama , , , Skomentuj
CO DZIŚ RZUCILI

Co dziś rzucili 
w błoto, a co na wiatr, kogo tam znów
rzucili na kolana, a kogo błotem
obrzucili, na kogo błoto rzuca
określone światło, a komu
rzuca piaskiem w oczy, komu rzuca
się w oczy to błoto, komu do
gardła się rzuca, a komu najwyżej
na mózg się rzuciło, ale pozwólmy tu sobie
na krótki rzut błota wstecz, wspomnijmy tradycyjną
pieśń nie rzucim
ziemi skąd nasz
brud, przepraszam trud, trud-
no darmo, nie rzucimy i dziś, rzucimy
się w przepaść błota, w którą może
rzucą dziś wreszcie jakiś
ochłap, przepraszam
towar,
chociaż czy 



Tytuł: Wybór wierszy i przekładów
Autor: Stanisław Barańczak
Seria: Kolekcja poezji polskiej XX wieku


Wydawnictwo: Panstwowy Instytut Wydawniczy
Wydanie: 1997
ISBN: 83-06-02597-0

wtorek, 2 czerwca 2015

Dookoła świata: od A do Z - czerwiec 2015

15:04 Napisany przez Kama , , 2 komentarze
Dookoła świata trwa już pół roku. Mam nadzieję, że wyzwanie przypadło wam do gustu. Jeśli ktoś jeszcze chce dołączyć, zapraszam. Ja w tym czasie przeczytałam książki z krajów, których twórczość dotąd mnie nie interesowała, choćby z Francji, kilka kolejnych jest na mojej liście do przeczytania.

Czerwiec to dobry moment na sięgnięcie po książkę autora z kraju do tej pory niewybranego. Może być z któregokolwiek miesiąca.


poniedziałek, 1 czerwca 2015

Na co dzień i od święta - czerwiec 2015

Czerwiec to czas... Nocy Kupały oraz imieniny Jana.

O Kupalnocce najlepiej chyba opowie film Noc Kupały Rodzimego Kościoła Polskiego.



Dla wszystkich poziomów:
  • Słowianie (kultura, wierzenia, etc.)

Dla poziomów 2 i wyżej:
  • autor ma na imię Jan. Wszelkie zagraniczne formy imienia jak John, Ian, Ivan, Johan, Hans etc.

Czytaj dalej, żeby zobaczyć propozycje książek... oraz muzyki.